Bylinky na snížení tlaku. Vsaďte na hloh nebo meduňku

Vysoký krevní tlak je rizikovým faktorem u celé řady onemocnění. Zvyšuje riziko vzniku mrtvice, infarktu, cukrovky, ledvinových i zrakových potíží. Přitom existuje několik bylinek, které vám s vysokým tlakem ochotně pomohou. Které druhy koření a jaké bylinky na snížení tlaku fungují?

Vysoký tlak = tichý vrah 

Vysoký krevní tlak bývá často označován za „tichého vraha.“ Hypertenze je totiž rizikovým faktorem celé řady zdravotních potíží. Abychom svůj organismus udržovali v dobré kondici, neměli bychom při měření tlaku pozorovat hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg. Normální tlak se udržuje v hodnotách 110 až 139 mm Hg. Mnoho lékařů doporučuje v případě potíží doživotní užívání léků na vysoký tlak. Ještě, než k tomu přejdete, zkuste změnu stravy a začlenění základních bylinek pro úpravu tlaku. Budete překvapeni, jak se váš tlak změní. 

Hloh obecný – Crataegus laevigata

Mezi bylinky na snížení tlaku patří například hloh. Jedná se o rostlinu, která dokáže regulovat krevní tlak. Zatímco nízký tlak dokáže zvednout, vysoký naopak snižuje. Pro využití se suší listy a květy. Hloh působí na srdeční sval, ve kterém snižuje či zvyšuje jeho napětí. Dokáže také v případě potřeby rozšířit koronární cévy, čímž snižuje tlak. Hloh se doporučuje užívat alespoň dvakrát denně. Vyhnout by se mu ale měly ženy v období těhotenství a kojení. 

Bazalka pravá – Ocimum basilicum

Věděli jste, že oblíbená bylinka a kořenicí přípravek dokáže bojovat se zvýšeným krevním tlakem? Dopřejte si dostatek bazalky ve svých pokrmech, nebo si z ní uvařte jednou denně nálev. Bazalka obsahuje eugenol, který je zodpovědný za blokaci látek, které stahují krevní cévy. O snížení krevního tlaku se tak postaráte například pomocí pravidelné konzumace čerstvé bazalky. 

Meduňka lékařská – Melissa officinalis

Pokud máte potíže se stresem, měli byste si pravidelně dopřávat meduňku. Sice nepůsobí přímo na snížení krevního tlaku, ale dokáže organismus zklidnit a upokojit také rozjitřenou psychiku. Právě stres je častým spouštěcím faktorem v případě vysokého krevního tlaku. 

Česnek kuchyňský – Allium sativum

Ano, s vysokým tlakem vám pomůže také starý známý česnek. Dokáže totiž zvýšit obsah oxidu dusnatého v organismu, čímž uvolňuje krevní cévy. Uvolníte tak nejen cévy, ale také získáte mnoho dalších příznivých účinků pro vaše zdraví. Česnek je totiž velmi důležitý antioxidant a funguje jako účinné přírodní antivirotikum a antibiotikum. Doporučuje se stroužek česneku denně, v syrovém stavu. Nezapomeňte odstranit středovou část, poté nepůjde česnek cítit z vašich úst. 

Třezalka tečkovaná – Hypericum perforatum

Třezalka a její žluté květy jsou cennou bylinkou v boji s celou řadou potíží. Je prokázáno, že její uklidňující účinky se uplatňují při léčbě úzkostných stavů nebo nadměrné psychické zátěže. Pokud procházíte složitým životním obdobím, třezalka je jasnou volbou. Dokáže vás zklidnit a tím i snížit námahu, kterou vytváří vysoký krevní tlak na cévy. Pouze si dejte pozor, ať se v případě užívání třezalky neopalujete, zvyšuje totiž fotosenzibilitu a mohli byste se po slunění osypat. 

Levandule – Lavandula

Oblíbená středomořská bylinka dokáže provonět celý prostor. Možná ji znáte jako účinný prostředek k odpuzení hmyzu, čím dál častěji se ale objevuje jako přísada v jídlech nebo v oblíbené čokoládě. Levandule je skvělý tip pro podporu zdravého srdce. Její výtažky dokáží snižovat srdeční tep i vysoký krevní tlak. Listy levandule oceníte například jako přísadu do pečiva, nebo do slaných koláčů. 

Kočičí dráp – Uncaria tomentoza

V rámci ošetřování neurologických poruch, ale i při léčbě vysokého krevního tlaku, se v rámci tradiční čínské medicíny již po generace využívá kočičí dráp. Tato bylina dokáže působit na vápníkové kanálky obsažené v buňkách, a působením na ně sníží tlak v cévách. 

S hypertenzí lze bojovat také pomocí přírodních prostředků. Vyhledejte naturopata nebo homeopata, aby vám doporučil vhodné dávkování bylin. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na únavu: Zatočte s únavou pomocí přírody

Aloe vera a její blahodárné účinky pro zdraví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.