Covid-19: Co dělat, když se u nás objeví, a jak minimalizovat průběh

Objevil se u vás v rodině COVID-19 a průběh není dobrý? Ze všeho nejdříve zachovejte klid. I když je teď vir více a více rozšířenější, nemusíte se bát. Strach je nejhorším nepřítelem každého z nás. Připravili jsme pro vás několik hygienických zásad, které dodržovat, pokud se v domácnosti objeví COVID-19, a jak si průběh takového onemocnění ulehčit.  

Dokonalá hygiena v hlavní roli

Dodržování správné hygieny by vždy mělo být prioritní, a to nejen během této nelehké kovidové době a s nakaženým členem domácnosti. Na druhou stranu, pokud to s hygienou a dezinfekčními přípravky budete dlouhodobě přehánět, nebude to pro zdraví člověka nic přínosného, právě naopak. Jak tedy dodržovat správnou hygienu, aby byla efektivní?  

Dezinfikujte povrchy

Pokud tedy máte doma nemocného s covid, měli byste v této době dbát velké opatrnosti a dezinfikovat veškeré dotykové plochy. Především pracovní desku kuchyňské linky, ale i veškeré úchyty, kuchyňské spotřebiče a jiné. Dále také veškeré povrchy v koupelně včetně baterií a nezapomínejte ani na kliky a vypínače.

Více pozornosti věnujte ovladačům a mobilním telefonům – jednoduše řečeno vydezinfikujte vše, na co je ve vaší domácnosti každodenně saháno. Aby byla dezinfekce řádně provedená a účinná, vyberte takové prostředky, které mají obsah alkoholu více než 60%. Takové prostředky spolehlivě ničí viry a bakterie.  

Zapněte pračku vícekrát a na vyšší teploty

Vaší hlavní vidinou je to, aby se vir nešířil bleskovou rychlostí, a naopak, aby se vůbec nešířil. Další možností, jak tomu zabránit je, že budete prát ložní prádlo, ručníky, ale i jiné oblečení častěji než máte běžně zvykem. Prát byste měli alespoň na 60°C. Pokud nemůžete oblečení na tak vysokou teplotu prát, využijte nějaký komerční dezinfekční prostředek na praní. Vysoké teploty nebo dezinfekce se postarají o vyhubení virů a bakterií. 

Mytí rukou je velmi důležité

Myjete si ruce, když přijdete z obchodu, z práce a z jiných míst? To je ovšem v pořádku, ale v situaci, kdy máte doma někoho s covidem, je to velmi málo. V takovém případě si musíte mýt ruce i během dne, i když jste pouze doma. Především pokud jdete k jídlu. Všimli jste si někdy, kolikrát si během jedné hodiny sáhnete na obličej? Sledujte to a jistě budete překvapení. 

Jak si ulehčit od koronaviru

Většina lidí má průběh koronaviru mírný. Jiného bolí hlava a někteří mají bohužel horší příznaky, kdy jsou paralizováni vysokou teplotou, ztrátou čichu a chuti, bolesti kloubů a úpornou bolestí hlavy. V takovém případě doporučujeme sáhnout po léku, který tlumí bolest i horečku.

Dále můžete zkusit potlačit horečku pomocí octových ponožek, které namočíte v půl litru vody a šesti lžících octu. Nezapomínejte na studené obklady na čelo, ale i dostatek spánku, a především si dopřejte vitamíny. Nejlépe slepičí či hovězí vývar a dále doplňte vitamín C a D, také nezapomeňte na minerální látky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

COVID-19: Co můžeme očekávat od roku 2021, díl první

COVID-19: Co můžeme očekávat od roku 2021, díl druhý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.