Hormonální antikoncepce: Jak dokáže ovlivnit ženské tělo?

V dnešní době je hormonální antikoncepce něco, co je samozřejmostí pro ženu v plodném věku. Tuto pilulku v České republice užívá až 34% žen a celosvětově 80 milionů žen. S pilukou, která má zabránit početí se pojí mnoho mýtů a faktů, svým způsobem se jedná o velmi atraktivní téma, které je vysoce diskutované. Pokud jste se dostali až sem, jistě vás bude zajímat, jaký vliv má hormonální antikoncepce (HA) na zdraví uživatelek. 

Pozitivní vliv na užívání HA

Nyní nám zřejmě dají za pravdu ženy, které každý měsíc trpí bolestí břicha spojené s menstruačním cyklem. Hormonální antikoncepce má na tyto potíže krátký metr a zmírňuje tyto nepříjemné příznaky. Stejně tak působí na intenzitu menstruačního krvácení, tudíž bude HA dokonalou příležitostí u žen s premenstruačním syndromem či nepravidelným menstruačním cyklem. Pokud trpíte zvýšenou hladinou androgenů, ke kterým se pojí akné, hirsutismus nebo syndrom polycystických ovarií, užívání hormonální antikoncepce jistě bude mít pozitivní vliv. 

  • Pravidelný cyklus – na den
  • Pohodlné užívání
  • Snižuje intenzitu bolesti a bolesti spojené s premenstruačním syndromem
  • Dokonalá pleť bez akné

Zvýšení hmotnosti při užívání HA

Nejdiskutovanější téma kolem hormonální antikoncepce je to, zda dochází při jejich užívání k nárůstu hmotnosti. Naší odpovědí je ano, ale… hormonální antikoncepce nezpůsobí nabírání tuků v těle, ale zadržování vody v těle. Existuje řešení, a tím je změna antikoncepce. Tuto skutečnost lze zjistit většinou po tříměsíčním užívání HA. Ženy, které naberou tuk během HA není ovlivněn samotnou pilulkou, ale zvýšenou chutí na jídlo, což způsobují obsažené gestageny.  

Rizika spojené s užíváním hormonální antikoncepce

Rizika spojená s těmito pilulkami se vyskytují především na začátku užívání, proto se většinou všechny potíže řeší výměnou za jinou antikoncepci. Je možné vedlejší účinky HA minimalizovat tím, že si necháte předepsat nízkohormonální antikoncepci. Ovšem zda je to možné či ne, posoudí jedině váš gynekolog. Vedlejší účinky nejsou nikterak závažné, většinou se jedná o krvácení mimo cyklus (rádi bychom upozornili, že při užívání nové HA můžete mírně krvácet tři měsíce a po této době by se vše mělo ustálit). U pilulek, které obsahují více estrogenu hrozí vedlejší účinky častěji. Mezi takové patří motání hlavy, pocit na zvracení či zvracení, bolest prsů, zadržování vody v těle, ale také psychické změny, deprese, snížené libido a zvýšená únava. Je uvedeno, že pětina žen na konci prvního roku a čtyřicet procent žen po necelých deseti letech užívání antikoncepce zaznamená na kůži pigmentové skvrny. Příčina tohoto výskytu není do dnešní doby řádně podložena studiemi, ale soudí se, že skvrny způsobuje nedostatek vitamínu B. .

Závažná rizika

Existují i mnohonásobně více závažná rizika, která mohou skončit fatálně. Mezi tyto komplikace patří především tromboembolické nemoci – plicní embolie, trombźa a tromboembolie. Dále infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. Mezi nejohroženější dívky a ženy patří především ty, které mají mutaci genu pro protrombin a leidenskou mutaci faktoru V, která ovlivňuje výskyt žilní trombózy. Také bude ale záležet na množství estrogenu v tabletkách. Dalším rizikem je kouření, obezita, marihuana, rodinná anamnéza a dlouhodobá nepohyblivost. Pokud se u vás v rodině takové závažné potíže objevují, vždy se poraďte se svým lékařem, i když letíte na dovolenou. Let letadlem může mít velký vliv na krevní sraženiny. 

Před užíváním HA doporučujeme vše řádně prodiskutovat se svým gynekologem a především nekouřit! Je to velmi důležité. Také dodržovat pitný režim, udržovat zdravou váhu a mít pravidelný pohyb. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Antikoncepce aneb jak se chránit proti otěhotnění

Vysazení antikoncepce způsobuje řadu problémů a změn. Jakých?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.