Jak poznat cukrovku již v počátcích. Začněte ji léčit včas

Lze s jistotou říci, že mnoho lidí ani neví, že trpí cukrovkou druhého typu do té doby, než jim lékař nezměří glukózu v krvi. Nemusí to být ale podmínkou, je možné vypozorovat několik příznaků, které prozradí probíhající nemoc zvanou diabetes. Jak tedy poznat cukrovku?

Že nemlsáte příliš mnoho sladkého, takže se vás cukrovka netýká? Tento fakt je již dávno vyvrácen, a všichni víme, že diabetes není zapříčiněn pouze pojídáním sladkostí. Je zřejmé, že cukrovka 2. typu je způsobená životním stylem a špatným stravováním. Na druhou stranu cukrovka 1. typu je dědičná a pro její získání musí někdo z vašich blízkých trpět touto formou cukrovky. Nejčastěji však matka nebo otec. Cukrovka je plíživá nemoc a její začátky jsou mnohdy nerozpoznatelné. Některé příznaky cukrovky byste ale neměli podceňovat, které z nich to jsou?   

Cukrovka 1. a 2. typu

Jak už jistě víte, cukrovka se dělí na dva typy, tedy na první a druhý typ. První typ cukrovky se může rozvinout již v dětství, ale také klidně ve čtyřiceti letech. Jedná se o závažné metabolické onemocnění, kdy tělo není schopno regulovat hladinu krevního cukru – glukózy. Děje se tak z toho důvodu, že tělo nevytváří dostatečné množství inzulínu, hormonu, který produkuje slinivka břišní. Pokud tělo nevytváří dostatečné množství tohoto hormonu, dochází k chronickému zvyšování glukózy, ale i jiným změnám týkající se bílkovin, tuků a cukrů. V takovém případě se inzulin do těla dodává pomocí inzulinového pera či pumpy. Kdežto cukrovka 2. typu se objevuje u lidí, kteří jedí nadměrné množství tučných a nezdravých jídel. Tito lidé také mají často nadváhu a trpí vysokým cholesterolem. 

Jak poznat cukrovku? Příznaky spojené s onemocněním

Příznaky cukrovky záleží na typu. Pokud se jedná o cukrovku dědičnou, tedy typu jedna, nejčastějšími příznaky jsou: žízeň, časté močení, hubnutí, ale i velká únava. Zpočátku nemusí být symptomy rozpoznány, mohou být velmi mírné. Naopak u některých pacientů bývá průběh velmi znatelný a drastický, kdy se projevuje zvracení, bolesti břicha, dušnost i bezvědomí. U cukrovky druhého typu dochází ke zvýšení glukózy v krvi pozvolně a žádné příznaky se zde objevit nemusí. Až tehdy, kdy lékař provede krevní testy. Prvními příznaky, ale až později, mohou být podobné cukrovce 1. typu – žízeň, nadměrné močení, únava a úbytek váhy.   

Potíže, které se mohou přidružit

Pokud nebude cukrovka léčena, nebo budete neustále porušovat dietu, tak se mohou postupem času objevit další a poměrně závažné zdravotní potíže. Může se objevit vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. Dokonce se mohou objevit nevysvětlitelné křeče v oblasti žaludku a v případě neléčení se objeví i diabetická noha. V takovém případě se objevuje ucpávání cév a hrozí až amputace nohy. Jednoduše řečeno, nepodceňujte cukrovku typu jedna a ani typu dva.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak předejít cukrovce? Stačí dodržet několik kroků

Jak předcházet krevním sraženinám. Pomoct mohou nejen léky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.