Jak zlepšit spánek ve 4 bodech
Zdravé tělo s dobře fungujícím imunitním systémem, který nás chrání před okolními škodlivými vlivy, potřebuje dostatek kvalitního spánku. Jenže vytvořit si podmínky pro kvalitní spánek není tak jednoduché, jak se může zdát. Podívejte se na 4 rady, jak zlepšit spánek. S jejichž pomocí zvládnete vydatný odpočinek během každé noci.
Jak zlepšit spánek: Odložte mobilní telefony a vyhýbejte se obrazovkám
Minimálně hodinu před spánkem odložte mobilní telefon a snažte se nekoukat do počítače či na televizi. Modré záření a silný zdroj světla z obrazovky totiž mate přirozené hormony zodpovídající za usínání. Pokud na tohle pravidlo nebudete dbát, může to skončit až špatnou tvorbou melatoninu, který je následně potřeba doplňovat ve formě kapslí či tablet. Naopak dobrou činností před spaním je čtení knížky u světla v lehce žlutém odstínu.
Tichá a temná ložnice se správnou teplotou
Ve spánku si to neuvědomujeme, ale pro vstup do nejkvalitnějších a nejhlubších spánkových fází je potřeba tma a ticho. Proto před spaním důkladně zatáhněte žaluzie, případně použijte závěsy. Snažte se odstranit nejrůznější svítící čidla, diody a podobné z blízkosti čela postele. Pro ložnici jako takovou zvolte místnost, která není orientovaná směrem k silnici a kde bude klid i přes otevřené okno v letních měsících. Pokoj nepřetápějte a případně dostatečně větrejte, ať zde není ani teplo ani přílišná zima.
K tomu připočítejte kvalitní postel s pořádným roštem a matrací. Konkrétně matrace představuje spotřební zboží a v závislosti na kvalitě se po několika letech proleží a opotřebuje. Výměnou za novou uděláte dobrý skutek nejenom pro svůj spánek, ale především pro zdraví zad.
Vyvážená večeře
Do postele nechoďte ani hladoví, ale ani příliš přejedení. Oba stavy totiž dokážou značně znepříjemnit kvalitní spánek. Kvalitní večeře by měla obsahovat dostatek bílkovin, menší porci sacharidů a trochu tuků. Najezte se do polosyta a jídlo načasujte alespoň 2 hodiny předtím, než se půjdete chystat ke spánku do postele. I nevhodná večerní strava totiž může představovat překážku mezi kvalitním spánkem, kdy se druhý den cítíte plni energie, a stavem, kdy máte pocit, že jste v noci vlastně vůbec nespali.
Choďte spár a vstávejte v pravidelný čas
Jistě to znáte, že jakmile si během týdne vytvoříte ranní rituál brzkého vstávání, po pár dnech je probuzení jednodušší. Stejně je to i s usínáním. Když do postele chodíte v podobnou dobu, tělo se naučí, že přichází čas na spaní. Časy pro vstávání se víceméně snažte dodržovat i o víkendu, ať si během dvou dní nerozhodíte týdenní rutinu. Nezapomínejte i na pravidlo, že na spánek je potřeba alespoň 8 hodin, případně minimálně 7.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
3 bylinky na spaní, které zabírají lépe než prášky z lékárny