Jóga a její vliv na zdraví. Jaká jsou její pozitiva?

Jóga je často považována za sportovní aktivitu vhodnou pouze pro ženy a muži se józe záměrně vyhýbají. Jóga má však mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, na zdraví ženské, ale také mužské. Lze ji cvičit kdekoli a kdykoli, v pohodlí domova, na organizovaných skupinových lekcích, v posilovnách nebo v letních dnech venku. Díky ní si zlepšíte nejen svou fyzickou kondici, ale také psychickou, má pozitivní vliv na naší náladu a odbourává stres. V dnešním článku proto se podíváme, jaké pozitivní efekty má jóga na naše zdraví.

Jóga, její pozitiva a vliv na zdraví

Flexibilita, držení těla a koordinace

Pravidelným procvičováním jógy si zlepšujete flexibilitu svého těla. Také budete lépe držet tělo i mimo trénink, tím si ulevíte od bolestí zad a krční páteře, které jsou nejčastěji důvodem špatného držení těla. Jóga zlepšuje také rovnováhu a koordinaci pohybu, toho můžete využít v dalších sportovních aktivitách (například při posilování, crossfitu).

Posílení svalů 

Jógou také posilujete svaly, nejedná se o stejné posilování jako při zvedání činek v posilovně, ale jógou budujete zejména břišní svaly a pevný střed těla. Silný takzvaný „core“ využijete nejen při sportovních aktivitách, ale i v běžném životě. Pokud patříte mezi lidi, kteří nenavštěvují posilovnu ani jinak neposilují, jógou můžete získat i nárůst dalších svalových skupin (například svalů na rukách, nohách apod.).

Uklidnění mysli

Jóga má také velký pozitivní vliv na naší psychickou stránku, duševní klid a náladu. Přirovnala bych jógu lehce k meditaci, při které se také dostáváme do stavu pohody a klidu. Jóga pomáhá snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu) a tím odbourává stres. Pomocí pravidelného cvičení jógy můžete také zlepšit spánek.

A jaké typy jógy známe?

Neexistuje pouze jeden typ cvičení jógy a čím více je jóga trend, tím více dalších typů vzniká. Existuje klasická (základní) jóga, ale i silovější jóga zvaná power jóga nebo jóga pro těhotné. Níže se dozvíte seznam těch nejznámějších typů jógy, z kterých můžete vybírat.

– Hatha jóga

– Power jóga

– Bikram jóga

– Těhotenská jóga

– Hot jóga

A kde a jak jógu trénovat?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, jógu lze cvičit kdekoli a kdykoli. Pokud chcete trénovat z pohodlí domova, inspiraci na cviky můžete najít na internetu, pokud vyhledáváte raději společnost, téměř v každém městě probíhají skupinové lekce jógy. V jarních a letních dnech můžete trénovat také venku, taková jóga na louce v teplém a slunečném dni má také něco do sebe.

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak posílit zdraví i bez lékařů. Dostatečný pohyb je první krok

Posilování má kladný dopad na zdraví. Proč začít ještě dnes?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.