Léčení ze spíže. Pomůže česnek i cibule

Všechno živé na zemi má jedno společné, a to silný pud sebezáchovy. Každá živá věc na světě je schopna se nějakým způsobem bránit proti nebezpečí a z určité míry je schopna se i léčit nebo regenerovat. Proč nevyužít tyhle přírodní obranné triky a léčení ze spíže třeba proti bacilům? Nebo jste raději za ty, kteří sáhnou po lékárničce, když je něco zabolí?

Bohužel ne vždy to zabere a navíc, přiznejme si, moc zdravé to taky není. Pojďme se tedy podívat, které potraviny a bylinky nám mohou pomoci s nejrůznějšími neduhy. Většinou je máme doma a mnohdy nám opravdu pomohou lépe než léky z lékárny.

Česnek

Naprostá jednička v kategorii domácího léčení, je považován doslova za všelék. Měli bychom ho pravidelně zařazovat do jídelníčku, protože je skvělou prevencí infarktu, mozkové mrtvice, udržuje cévy pevné a elastické. Během epidemie, jaká nás postihla třeba teď, je neocenitelným, ochraňujícím pomocníkem. Působí antivirově, antibakteriálně, proti parazitům, ale i třeba nadýmání. Už odedávna byl jednou z nejdůležitějších součástí všelijakých elixírů mládí. Používal se při léčbě úplavice, tyfu, tuberkulózy, cholery, ale i třeba průjmů a otrav z jídla, funguje na bradavice, opary i plísně. Je také protijedem nikotinu. Dokáže dokonce zpomalit růst rakovinných buněk.

Dáváte si česnečku po flámu? Děláte dobře, protože vám vyčistí trávicí trakt a zbaví ho i případných parazitů. Šťáva z česneku pomáhá třeba i na akné. Potřete pupínky česnekem a budete se divit, jak s nimi zatočí. Pokud máte bradavici, přiložte na ní plátek česneku na 5-10 minut. Bude to strašně pálit, ale po pár dnech sama odpadne.

Cibule 

Další neocenitelný pomocník v domácím léčení. Ostatně kdo alespoň jednou v životě neměl na kašel proslulý med s cibulí? Navíc chrání srdce, snižuje krevní cukr a tlak, čistí rány i krev. Už kdysi se věřilo, že cibule pomáhá ředit krev a rozpouštět sraženiny. Používala se při léčbě močových kamenů, proti zácpě, dně, únavě, vyčerpání a ospalosti, jelikož dodá energii, vitalitu a svěžest. Diabetikům pomáhá prodlužovat účinek inzulinu, zvyšuje hustotu kostí a také je protizánětlivá.

Pokud ji necháte rozříznutou napůl v místnosti vyčistí vzduch od choroboplodných bakterií. Hmyzí kousnutí po potření cibulí nenatečou a nebudou pálit. Rozkrájenou cibuli dejte v látkové plence nahřát a pak přiložte na průdušky. Vytáhne zahlenění i teplotu.

Pórek

Pomáhá zlepšit hlas, proti kašli, na dnu, artritidu i močové cesty. Neutralizuje hmyzí jed při kousnutí a snižuje bolest, odvrací hemeroidy a rakovinu tlustého střeva. Zpevňuje kosti a zuby, pokožku udrží mladou a krásnou. Po dobrání antibiotik, je dobré užívat vývar z pórku, vaši bakteriální flóru uvede do normálu.

Tymián

Je pomocník při úporném kašli a rýmě. Vařte 1/4l vody s 200g cukru 20 minut, poté odstavte a vmíchejte pytlík tymiánu. Louhujte do vychladnutí, sceďte a užívejte lžičku až 5x denně. I čaj z tymiánu může pomoci při akutním nachlazení. Působí blahodárně na trávení a zlepšuje psychickou pohodu. Voňavý polštářek z tymiánu vám zlepší spánek. Pouze se nedoporučuje při onemocnění srdce, akutním zánětu střev a v těhotenství.   

Oregano

Oregano je opět pomocníkem při kašli a bolesti v krku. Podporuje chuť k jídlu a zlepší náladu. Pomáhá proti křečí, střevních potížích a nevolnostem. Pokud ho máte v květináči, žvýkání listů potlačí bolest zubů.

Rozinky

Při bolesti kloubů je dobré jíst rozinky natočené přes noc ve vodě. A pokud chcete doplnit vitamín C, spařte je horkou vodou a nechte alespoň 6 hodin naložené v citrónové šťávě. Poté dle chuti užívejte.

Ananas

Čerstvá šťáva likviduje bradavice. 5 dní potírejte a nechte vždy působit přes noc.

Jedlá soda

Na zánět močových cest rozmícháme ½ lžičky sody v 2dcl vody a pijte 2x denně.

Pamatujte, že naše spižírny a zahrádky nebo třeba květináče jsou plné zdraví prospěšných surovin, je tedy škoda toho nevyužít. Vaše tělo vám za tuhle péči poděkuje.  

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kvašená zelenina pro zdraví. Jaké jsou její přínosy?

Vitamíny z přírodních zdrojů – kde je hledat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.