Proč se vám dělají modřiny? Příčin může být vícero

Máte na nohách nebo po celém těle modřiny, ale nepamatujete si, že byste se uhodili? Dělají se Vám modřiny často bez známé příčiny? Důvodů, proč trpíte na modřiny může být hned několik. V dnešním článku se dozvíte ty nejčastější a také pár tipů, jak se modřin zbavit co nejdříve.

Možné příčiny modřin

Vitamíny

Časté tvoření modřin může být z důvodu nedostatku vitamínu C a K. Vitamín C můžete čerpat přírodních zdrojů jako je rakytník, šípek, citrusy a vitamín K z listové zeleniny nebo například z luštěnin. Zvolit můžete také doplňky stravy, kdy přijímáte vitamíny v tabletách. Dalším důvodem může být „předávkování se“ vitamínem E či doplňky stravy se ženšenem, česnekem nebo kurkumou.

Kolagen

Nedostatek kolagenu je jeden z dalších důvodů vzniku modřin. Stárnutím postupně ztrácíte kolagen a proto také s přibývajícím věkem je výskyt modřin častějším jevem.

Nemoc krve

Hemofolie (nemoc krve) je také důvodem častou tvorbou modřin. Tato nemoc je však velmi vzácná, projevuje se častým a nadměrným krvácením. Podobná hemofolii je nemoc zvaná von Willenbrandova choroba, která má lehčí průběh.

Léky

Také užívání některých léků je častým důvodem tvorby modřin. Nejčastějším příkladem jsou antidepresiva.

 A jak se modřiny zbavit?

Zde je pár tipů, které Vám urychlí hojení vzniklých modřin:

Chlazení

Přikládejte na modřinu chlazený obklad cca na 5 až 10 minut, poté nechte 20 minut modřinu bez obkladu a poté opět zchlaďte. Střídáním teplot urychlíte hojení modřiny.

Masáž

Lehkou masáží místa s modřinou také urychlíte hojení. Masírujte však nejdříve za 24 hodin od vytvoření modřiny a velmi jemně.

Zahřívání

Podobně jako s chlazením, urychlení hojení podporuje také zahřívání. Postupujte stejně jako s chladným obkladem s rozdílem obkladu teplého (pozor na příliš horký, aby nedošlo ke spálení).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejčastější příčiny úmrtí? Za smrt mohou nejvíce nemoci srdce

Jaké kožní nemoci nás nejčastěji trápí? Naučte se je rozpoznat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.