Je obezita i vaším problémem? Pozor na COVID-19

I když to už vypadalo, že nám nové onemocnění, které dostalo název COVID-19, dá už pokoj, opak se stal pravdou a nová ohniska přibyla rychlostí blesku. Jelikož se nemoc opět začala šířit Českou republikou jako lavina, lidé začali opět posilovat svůj imunitní systém, skupovat roušky a všemožně se chránit proti zmiňovanému koronaviru. Na pozoru by se nyní měli mít nejen senioři, ale taktéž obézní lidé. Zatímco v březnu jsme o nemoci mnoho nevěděli, nyní o ní víme víc. A jednou z nových informací je to, že obezita je riziková v případě onemocnění COVID-19.

Je to podobné jako u chřipkové epidemie

Už od samého počátku se mluví o podobnosti nového typu onemocnění s chřipkou. Příznaky jsou prakticky stejné, liší se jenom v drobných detailech. O tom, zda se jedná či nejedná o koronavirus, jsme se rozepsali v jednom z našich nejčtenějších článků „Je to chřipka nebo koronavirus? To je oč tu běží„.

Další podobnost bychom našli u obezity. Podobně, jako se i u chřipkové epidemie ukázalo spojení mezi vyšší váhou a vážností onemocnění, našlo se podobné spojení i u obezity a nemocí COVID-19. Jinými slovy jsou rizikovou skupinou ti, kteří trpí obezitou.

Obezita zhoršuje průběh COVID-19

Jeden z předních světových výzkumníků obezity se po svém pobytu v nemocnici s koronavirem rozhodl prozkoumat, proč lidé s vážným průběhem nemoci jsou často obézní jedinci. Prakticky žádný obézní člověk neměl hladký či snadný průběh onemocnění, prakticky žádný obézní člověk se nemohl léčit doma. Po dlouhém zkoumání přišel společně se státní americkou institucí na to, že obézní lidé jsou stejně velkým rizikem jako lidé mající oslabenou imunitu či lidé trpící chronickým onemocněním ledvin a jater.

Podle nedávno prováděných výzkumů a studií hrozí obézním lidem až dvojnásobně vyšší riziko úmrtí po nákaze koronavirem. Nezáleží přitom na tom, kolik danému člověku je nebo jakého je pohlaví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Covid-19: Zásady, které vás ochrání před nebezpečnou nákazou

Covid-19: Co dělat, když se u nás objeví, a jak minimalizovat průběh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.