Pohlavní nemoci by neměly být tabu! Které jsou ty nejčastější?

Když se nachladíme jsme mrzutí a celý pociťově “rozlámaní”. Když chytíme obojí, doslova trpíme. Ucpaný nos, nemožnost spát, škrábání v nosu, ale věřte, že se nejedná o to nejhorší. Existují totiž výrazně horší onemocnění, se kterými si není radno zahrávat. Mezi ty nejhorší a nejvíce obávané choroby patří ty pohlavní. Pohlavní nemoci bohužel nemusí sužovat pouze osoby střídající partnery. 

Možná jste se někdy setkali s někým, kdo tvrdil, že pohlavní nemoci nejsou to nejhorší. Musíme však upozornit na opačnou pravdu. Pohlavní nemoci někdy mohou skončit neplodností, a dokonce i tragičtěji. 

Pohlavní nemoci jsou většinou tabu. Moc se o nich nemluví a málo se o nich ví. Níže jsme pro vás připravili výčet tří nejčastějších pohlavních chorob, které by vás mohly pekelně potrápit.    

Syfilis jako vysoce nakažlivá pohlavní nemoc

Tato pohlavní choroba je velice nakažlivá, a také velice obávaná. Jedná se o bakteriální infekci způsobující bakterie Treponea pallidum. Do těla se nemusí dostat pouze pohlavním stykem, sliznicí, ale také drobnými zraněními na kůži a přenosem z matky na plod. Ovšem, pohlavní styk zůstává stále jako první ovlivňující faktor.

Nemoc má inkubační dobu v průměru 21 dnů. Po této době se objeví první příznaky v podobě vředu, ten naleznete v místě, kudy bakterie přišla. Takový vřed se může hojit až 12 týdnů. Po vyléčení vředu, někdy i dříve, přichází druhá fáze nemoci – vyrážka nacházející se především na trupu a sliznicích. Není také nemožné, že se vyrážka neobjeví někde jinde. Druhou fázi mnohdy provází i nechutenství, únava, bolesti kloubů a zvětšené mízní uzliny.

Poslední, a to třetí fáze, která vypukne 3-5 let po nákaze, se charakterizuje vznikem gumat. Ty se postupem času rozpadají a způsobují rozvoj nevzhledných vředů. Z tohoto nevzhledného problému zůstávají na pleti velké jizvy. Nejhorší komplikací v třetí fázi je napadení nervové tkáně a aorty.      

Kapavka je nejčastější

Další nejčastější nemocí přenášející se pohlavním stykem, je kapavka. Projevy kapavky bývají u mužů výraznější a horší. Kapavka je pro pohlavní orgány bolestivé onemocnění a projevuje se bolestivým močením a ze začátku hojným výtokem, který může být až hnisavý. Pokud se onemocnění zkomplikuje, může způsobit zánět žaludu, topořivých těles, prostaty a nadvarlat.

Bohužel u žen bývá kapavka dlouhou dobu bezpříznaková. Nebo se objeví zánět močové trubice – bolestí při močení. I u žen se takové onemocnění může zkomplikovat a způsobit zánět vejcovodů, dělohy a vaječníků. U obou pohlaví může být největší komplikací neplodnost. Při neléčení mohou bakterie prostoupit do krevního řečiště a způsobit hnisavý zánět kloubů. 

I když vypadá kapavka děsivě, existují léky. Podávají se antibiotika a během léčby je striktně zakázaný sex.     

Chlamydie taktéž patří mezi pohlavní nemoci

Zákeřná chlamydie je pohlavní choroba, která se bohužel nemusí přenášet pouze pohlavním stykem. Takové onemocnění má také několik fází, kdy první fáze bývá bezpříznaková. Chlamydie mohou být v další fázi často zaměňovány s obyčejnou chřipkou, a to do té doby, než se rozvine zánět pohlavních orgánů. Bohužel je chlamydie hůře rozpoznatelná, což může vést k neplodnosti. Léčba spočívá v podání antibiotik či chemoterapeutik. 

Každá pohlavní nemoc je nepříjemná či nebezpečná, proto byste se při pohlavním styku měli chránit – nejen ženy, ale i muži.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příčiny zánětu močového měchýře. Co za problémem stojí nejčastěji?

Kvasinková infekce a co o ní musíte vědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.