První pomoc při zácpě. Na co vsadit?

Se zácpou se v životě setká asi každý člověk – ať už jako dítě, při změně stravování například na dovolené či o svátcích, nebo v období těhotenství. Pokud se zácpa vyskytne výjimečně a v souvislosti s jasnou změnou stravování, nejde o nijak závažný problém. Dlouhodobá zácpa ale může už vážně ohrozit zdraví, a to zejména u dětí. Je proto nutné ji řešit včas. Jaká je první pomoc při zácpě?

Kdy už jde o zácpu

Frekvence velké potřeby je u každého člověka jiná a ne každý ji má denně. Za zácpu se považuje situace, kdy k vyprázdnění dochází méně než jednou za 3 dny a vyprazdňování je obtížné (ať už z důvodu objemu, nebo konzistence stolice). Doprovodnými projevy zácpy jsou pak bolesti břicha, nechutenství, mrzutost, nadýmání.

Preventivní opatření proti zácpě

Zácpa v drtivé většině případů souvisí s nesprávnou volbou stravy. Důležitý je proto zejména dostatečný přísun tekutin a dostatek potravin s obsahem vlákniny. Vhodné je ovoce, zelenina,  semínka a klíčky, celozrnné pečivo, ale i kysané mléčné výrobky. Strava musí být v přiměřeném objemu a skvělým pomocníkem je i dostatečný pohyb. Z bylinek preventivně pomáhá pampeliška, rakytník, máta či heřmánek, z vitamínů je vhodné doplňovat vápník a hořčík.

První pomoc při zácpě

Pokud vás zastihla zácpa, první pomoc při zácpě je vypít kysaný mléčný výrobek (kefír, podmáslí, bílý jogurt), sníst švestky nebo meruňky (mohou být sušené, čerstvé i v podobě kompotu), případně vypít silný heřmánkový čaj. Intenzivněji by mělo zapůsobit vypití Zaječice či Šaratice – minerálních vod s projímavými účinky.

V lékárně pak můžete zakoupit například šetrnou laktózou, kterou lze užívat i preventivně bez rizika získání návyku, a to i u dětí nebo těhotných žen. Využít lze pak také klystýr a pomoci mohou i masáže břicha krouživými pohyby. V případě skutečně akutních a významných obtíží pak můžete sáhnout po rychle účinkujících projímadlech ve formě tablet, kapek, sirupů i čípků. Projímadla by však neměla být užívána dlouhodobě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Trápí vás ledvinové kameny? Vyzrajte na ně s babskými radami

Jak se zbavit rýmy? Vyzkoušejte osvědčené babské rady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.