Jak na zdravý jídelníček
Máte už dost nezdravého stravování? Chcete svůj jídelníček konečně pozměnit? Jíst zdravě nemusí být otrava, je to naopak jenom o zvyku. Lidé se k tomuto kroku uchylují nejčastěji proto, že chtějí zhubnout, ale také za tím často stojí touha po lepším pocitu. Pokud se zdravý jídelníček skloubí s dostatečným pohybem a samozřejmě s dostatečným pitným režimem, člověku se rázem uleví a dobrá nálada ho nebude opouštět. Otázkou však stále zůstává, jak na zdravý jídelníček?
Zeptali jsme se proto odborníků, kteří jsou toho názoru, že zdravý jídelníček je jenom o pravidelnosti a správném složení jednotlivých pokrmů. Nedoporučuje se však konkrétní množství porcí, které má člověk jíst. Každému člověku totiž sedne něco jiného. Zatímco někteří si vystačí se třemi porcemi denně, jiní ke svému životu potřebují i pět porcí jídla denně. To musí člověk vypozorovat sám, co mu vyhovuje a svědčí.
Zdravý jídelníček a jeho složení
Oříškem však spíše zůstává složení zdravého jídelníčku. Obecně platí, že jednotlivé pokrmy by měly obsahovat bílkoviny. Každé jednotlivé jídlo dne by mělo obsahovat bílkoviny, a to nezávisle na tom, z jakého budou zdroje. Zdrojem se rozumí například luštěniny, maso, vejce nebo mléčné výrobky a šunka.
Kromě bílkovin musí zdravý jídelníček obsahovat dostatečné množství sacharidů (samozřejmě ze zdrojů, které nejsou sladké). A kromě vitaminů a zmíněných látek nesmí v žádném jídelníčku chybět ani tuky a mastné kyseliny (ty najdete v rybách, rybím oleji, oříšcích nebo avokádu).
Stačí dodržovat jedno pravidlo
Jak jsme zmínili, dodržovat zdravý jídelníček není žádná věda. Mnozí lidé už po zodpovězení dotazu „jak na zdravý jídelníček“ řeknou, že to stejně nemá smysl, že to bude drahé. Jenže neuvědomují si, že vařit lze ze základních potravin, které má člověk doma prakticky neustále. Když člověk bude vařit z potravin, jako je mléko, maso, obiloviny, vejce, zelenina a ovoce, rázem vykouzlí plnohodnotné jídlo, které je zcela v kompetenci se zdravým stravováním.
Čemu se vyhýbat?
Odborníci jsou toho názoru, že by se člověk měl vyhýbat především hotovým pokrmům, protože právě v nich se nachází obrovské množství soli. Navíc člověk nikdy neví, co je přesně součástí už hotových pokrmů, respektive polotovarů, kterými chceme jenom ušetřit trochu času. Stejně tak bychom se měli vyvarovat už připraveným směsím (například těstovinám se sýrovou omáčkou a podobným produktům). Důvod je ten samý – nikdy nevíme, co se v takových produktech ukrývá či jestli je pravdivé složení, jež se uvádí na obalu.
Taktéž bychom si měli dávat pozor na potraviny, které jsou jenom prázdnými kaloriemi, i když se po nich nějakou chvíli cítíme plní energie. V tomto případě máme na mysli chipsy, sladkosti, taktéž sladké nápoje a šťávy.