Největší mýty týkající se koronaviru aneb co si lidé myslí a není pravda
O koronaviru se nyní už moc nemluví. Jenom se s postupem času uvolňují opatření, která vláda zavedla v boji proti koronaviru. I když se pravidelně informuje jenom o nárůstu nakažených, už z nového typu onemocnění není jedno velké haló. Lidé se učí žít s tím, že koronavirus mezi námi je. Bohužel se jim v hlavě nachází několik domněnek, které však nejsou pravdivé. Pojďme si vyvrátit největší mýty týkající se koronaviru, ať jsem víc v obraze.
Vyplatí se pít kravskou moč
Pokud ještě stále sledujete dění kolem koronaviru, pak víte, že se několik indických politiků nechalo slyšet, že efektivním lékem na koronavirus je kravská moč. Jenže to je jenom jedna velká dezinformace. Je to právě jeden mýtus týkající se koronaviru, kterému bohužel řada lidí věří. Ministerstvo zdravotnictví se proto nechalo slyšet, že v současné době stále ještě neexistuje spolehlivá a účinná léčba proti novému typu onemocnění, které dostalo název COVID-19.
Rouška nezachraňuje
K mýtům týkajících se koronaviru patří i to, že rouška nezachraňuje člověka před nákazou koronavirem. Řada lidí si stále myslí, že to není zaručený lék, jak bojovat s nepříjemnou nemocí. Je však třeba tuto informaci uvést na pravou míru. Nikde se nikdy nepsalo, že rouška člověka zachraňuje před onemocněním. Má jenom zabránit dalšímu možnému šíření nemoci. Člověk totiž může být infikovaným, ale nemoc se u něj nemusí projevit. Přesto ji může šířit dál. Rouška má zabránit přenosu bakterií na ostatní lidi. Vše ostatně krásně vysvětluje heslo – moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.
Příznak chřipky? To je koronavirus!
Když někoho postihla teplota či bolest celého těla, automaticky se to začalo přisuzovat koronaviru. Příznaky totiž odpovídaly těm, které se vyskytují v případě chřipky. A příznaky chřipky = příznaky koronaviru. Jenže takto to opravdu není. Ano, příznaky u chřipky a koronaviru jsou velice podobné, ale v něčem se liší. Když vás postihne teplota, ještě se o koronavirus nutně jednat nemusí.
Více o tom, jestli se jedná o chřipku nebo koronavirus, se dočtete v našem nejčtenějším článku „Je to chřipka nebo koronavirus? To je oč tu běží„.