Co je to REM fáze spánku a jak dlouho spát? Vše o spánku
Spánek je ta nejdůležitější část dne. Uvažovali jste však někdy nad tím, jak ve spánku fungujeme, respektive co se s námi ve spánku děje? Většina lidí se na spánek vždy těší už od samotného probuzení, ale zjišťovali jste si někdy, kdy se nám zdají sny nebo proč sebou škubeme, když usínáme? Nebo víte, jak dlouho spát? Pojďme si o spánku prozradit první, poslední!
Člověk potřebuje sedm a půl hodin spánku
Jak dlouho spát? To je otázka vyvolávající věčné diskuze už dlouhá léta. Zatímco někteří si myslí, že spát bychom měli minimálně osm hodin, jiní jsou toho názoru, že nám stačí pouze šestihodinový spánek. Jenže pravdou je, že člověk potřebuje něco mezi – čili sedm hodin spánku, ideálně sedm a půl hodin spánku.
Lékaři tvrdí, že byste se za noc měli dostat do pěti spánkových cyklů. A každý spánkový cyklus trvá během noci devadesát minut. Výsledné číslo určuje, kolik hodin spánku potřebujete. Ať se vám to ale dobře pamatuje, spěte zhruba sedm, osm hodin.
Proč nespat více ani méně?
Ideální doba spánku je stanovená na sedm, osm hodin denně. To nás vede k otázce, proč nespat méně ani více? Způsobuje to zdravotní problémy? Ano, stejně jako nevyspání, tak i přespání způsobuje celou spoustu zdravotních problémů. V případě nevyspání nám hrozí obezita i cukrovka. Lidé spící málo přibírají dvakrát rychleji než ti, kteří spí dostatečně dlouho. A co způsobuje přespání? To zase způsobuje zhoršení našich komunikačních dovedností. Začnou nám například vypadávat slova při konverzaci.
Jaké existují spánkové cykly?
Jak již bylo zmíněno, během noci by mělo dojít ke všem pěti spánkovým cyklům. Spánkové cykly však lze rozdělit jenom na dva druhy, a to na NON REM fázi spánku a na REM fázi spánku. NON REM fáze se rozděluje pak na čtyři stádia, tudíž ve výsledku opravdu dochází k pěti spánkovým cyklům.
NON REM fáze spánku
Nejdříve se pozastavme nad NON REM fází spánku, která se tedy rozděluje do čtyř stádií:
- stádium – přechod mezi bděním a spánkem, během tohoto stádia dochází k záškubům těla
- stádium – lehký spánek, který může tvořit až polovinu celkového spánku
- stádium – hluboký spánek, který trvá jen pár minut a během kterého je velmi těžké člověka vzbudit
- stádium – nejhlubší a nejsilnější fáze trvající zhruba půl hodiny
Během NON REM fáze dochází k tělesné regeneraci. NON REM fáze převládá nad REM fází a tvoří spánek z osmdesáti procent.
REM fáze spánku
Co se týče REM fáze spánku, jedná se o spánek, který vypadá jako bdělost, i když spíme poměrně tvrdě. REM fáze spánku je slabší fáze spánku, která se během noci několikrát opakuje. Dochází k ní především těsně před probuzením, a právě v tomto okamžiku se člověku zdají sny.
Mimochodem, věděli jste, že sny jsou nadmíru důležité? Právě sny nás chrání před psychickými chorobami, jsou dobré pro naši psychiku.
Náš spánek lze monitorovat
Víte, jak dlouho spát, ale zajímá vás, jestli opravdu dostatečně dlouho spíte? Chcete zjistit, jak dlouho spíte hlubokým spánkem a kdy přecházíte do takzvané REM fáze? Náš spánek lze díky moderním technologiím a vymoženostem monitorovat. Buď si lze pořídit mobilní aplikaci, která nás dokonce bude nahrávat během spánku, nebo si stačí koupit chytré hodinky, jež mají funkci „monitorování spánku“.