Vaginální mykóza: Proč vzniká a jaké jsou její příznaky?
Ženu během jejího života trápí celá řada věcí. Bolestivá je každoměsíční menstruace, období menopauzy je až šílené. Velmi nepřijemná je i chvíle, kdy ženu postihne takzvaná vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která podle posledních statistik postihuje zhruba pětasedmdesát procent žen alespoň jednou v jejich životě. Pokud hovoříme o vaginální mykóze, hovoříme o onemocnění způsobeném patogenními houbami. Někdy onemocnění postihuje jenom kůži, jindy kvasinkové infekce míří až k samotným pohlavním orgánům.
Proč vzniká kvasinková infekce?
Nabízí se otázka, proč vůbec vzniká kvasinková infekce, respektive co je její příčinou. Onemocnění vzniká z důvodu přemnožení kvasinek v lidském těle. Přemnožují se především na místě, které je teplé a zároveň také vlhké. Jednou z důvodů vzniku je tak například zapaření genitálií nebo nesprávná hygiena. Za vznik kvasinkové infekce však mohou často i antibiotika (jelikož v poševním prostředí nastává nerovnováha) nebo hormonální změny (například vlivem těhotenství nebo používání antikoncepce, která obsahuje až příliš velké množství estrogenu).
Další příčiny kvasinkové infekce:
- nevhodné používání kosmetiky
- oslabená imunita nebo užívání léků potlačujících imunitu
- zvýšený příjem cukru
- cukrovka
- parfemované vložky, tampony nebo toaletní papír
Jaké jsou příznaky onemocnění?
Vaginální mykóza (nebo také kvasinková infekce, chcete-li) je nepříjemné a velmi bolestivé onemocnění. Jeho příznaky jsou často až nesnesitelné. Patří k nim například neutichající svědění pochvy, dále pálení při močení, otok nebo zarudnutí genitálu nebo hrudkovitý výtok.
Další příznaky onemocnění:
- bolest při pohlavním styku
- bolesti (nebo tlaky) v podbříšku
Jak se vaginální mykóza léčí?
Léčba vaginální mykózy může probíhat různě. Buď se žena může pustit do samoléčby, nebo zajde za lékařem, který jí předepíše antibiotika (ty se ostatně předepisují i ve chvíli, kdy samoléčba nefunguje). V rámci samoléčby je možné sáhnout po různých vaginálních čípcích nebo krémech, jež jsou běžně dostupné v lékárnách. Zatímco čípky se aplikují přímo do pochvy, krém se aplikuje na vnější část.
Doporučovány jsou i mnohé babské rady. Patří k nim například bílý jogurt nebo pomoc ve formě tinktury z grepových jader.