Jak poznat Alzheimerovu chorobu – nemoc, o které se často vtipkuje
Alzheimer nebo také Alzheimerova choroba – to je onemocnění, o kterém se velice často vtipkuje, na druhou stranu je to velice vážné onemocnění, jež je zároveň strašákem ve skříni každého z nás. Nejvíce se nemoci bojí starší lidé, u nichž je velká pravděpodobnost, že je nemoc postihne. I když na chorobu aktuálně není lék, když se nemoc odchytí včas, je možné průběh nemoci zmírnit. Jak tedy poznat Alzheimerovu chorobu dostatečně s předstihem?
Příznaky, které upozorňují na Alzheimerovu chorobu
Abyste včas odhalili nemoc, která vám naprosto změní život, je třeba zavčasu rozpoznat její příznaky. Těch je celá řada. Typickým příznakem Alzheimerovy choroby je především ztráta schopnosti dělat dosud známé věci. Jinými slovy člověk, který trpí Alzheimerovou chorobou, najednou neví, jak se vaří jeho oblíbený pokrm, neví, jak se řídí automobil nebo jak se přesazují květiny, i když to do té doby dělal velice rád.
Dalším specifickým příznakem Alzheimera jsou problém s vyjadřováním. Najednou se s pacientem vede rozhovor velice obtížně. Člověk trpící Alzheimerovou chorobou také pomalu chodí, je neobratný, taktéž často postrádá věci. Mnohdy se mu stane, že neví, kde položil klíče nebo peněženku. Věci se posléze mohou najít na zvláštních místech (jako třeba v lednici nebo v mikrovlnné troubě).
Jak mluví statistiky
Když už víme, jak poznat Alzheimerovu chorobu, přesuňme se k číslům. Statistiky tvrdí, že v posledních letech výrazně přibývá pacientů s Alzheimerovou chorobou. Dokonce nemocí trpí i mladší ročníky. Odborníci to dávají za vinu stresu, přepracovanosti, také nedostatečné regeneraci mozku. Statistiky také tvrdí, že nejvíce postiženy jsou ženy, které mají vyšší IQ a vzdělání. Je to zajímavé, proto je to stále ve zkoumání vědců, kteří doposud neodhadlili důvod, proč tomu tak je.
Alzheimer jako změna osobnosti člověka
Alzheimerova choroba není strašná proto, že člověk ztrácí svou paměť. Mnohem horší je z toho pohledu, že člověk ztrácí svou osobnost, jeho osobnost se zcela mění. Nemoc poškozuje část mozku, kde leží nejen paměť, ale také jazykové schopnosti, myšlení a pohyb. S postupnými stádii nemoci přichází demence, která tedy není jevem stárnutí. Demence je důsledkem poškození mozku, není to součást lidského života, která přichází s příbývajícím věkem.