COVID-19 jako strašák ve skříni. Jak nemoc rozpoznat?

Celý svět aktuálně sužuje nemoc, která se rázem stala strašákem ve skříni každého z nás. Důvodem toho je vysoká smrtnost a vysoké procento nakažených pacientů. Řeč je o nákaze COVID-19, jedná se o koronavirus, který je takzvanou kapénkovou infekcí čili se šíří vzduchem. Kvůli tomu je nařízené nosit roušky – je to způsob, jak snížit množství nakažených. I když však roušku nosíte poctivě, stejně se ptáte na jednu věc, a sice jak vlastně poznám, že mám koronavirus? 

Jaké jsou typické příznaky? 

I když je nový typ koronaviru stále předmětem zkoumání, o příznacích mají vědci i lékaři jasno. Nejčastějším příznakem je horečka, která neustupuje a která se vyskytla u skoro devadesáti procent pacientů. Dalším velice častým symptomem je suchý kašel, jenž se vyskytl u skoro sedmdesáti procent případů, a dýchavičnost.  

Zmíněné symptomy mohou být provázeny dalšími, méně častými příznaky, jako jsou: 

  • Bolest svalů 
  • Únava 
  • Průjem 
  • Zvracení 
  • Bolest v krku 
  • Migréna 
COVID-19 jako strašák ve skříni. Jak nemoc rozpoznat?

Pokud se objevily u vás nebo u vašich blízkých typické příznaky (čili horečka, dýchavičnost nebo suchý kašel), neprodleně volejte krajskou hygienickou stanici. Aktuálně se zřídily i speciální infolinky, které jsou určené jen pro potencionální pacienty.  

COVID-19 jako nemoc, na kterou zatím není lék 

Při objevení nemoci se mnoho lidí domnívalo, že je to jen klasická chřipka. Jenže s plynoucími dny se ukázalo, že se opravdu jedná o cosi nebezpečnějšího, než je chřipka jako taková. Hlavním problémem u nákazy COVID-19 je, že na nemoc zatím neexistuje lék, i když se na něm usilovně pracuje. Samozřejmě se najdou mezi námi uzdravení pacienti, jejichž imunitní systém se dokázal s nemocí poprat lépe než imunitní systémy ostatních pacientů, přesto není vyhráno.  

Podle odborníků se nemoc léčí tři až šest týdnů, během léčby nemoci je nakázána karanténa. Zatímco lidé s mírnějším průběhem nemoci tráví karanténu doma, jiní musí strávit čas v nemocnici. Mnozí pacienti potřebují umělou plicní ventilaci, jelikož nemoc napadá právě naše plíce, až patnáct procent pacientů vyžaduje vysoce koncentrovaný kyslík.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bude narychlo vyrobený lék proti koronaviru bezpečný?

Koronavirus a jaký je průběh obávané nemoci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.