Jak předcházet workoholismu – nemoci, kterou dnes známe velmi dobře

Workoholismus není problém, který by dnešní svět neznal. Je tomu právě naopak – svět tento pojem zná velmi dobře. Dnes se workoholismus dokonce označuje za nemoc, za závislost, se kterou se bojuje jenom stěží. Odborníci workoholismus velmi často přirovnávají k závislosti na drogách nebo na alkoholu, protože i v tomto případě je léčba zdlouhavá, těžká a náročná vyžadující především pevné odhodlání pacienta.

Jaké jsou hlavní příznaky workoholismu?

Máte pocit, že trpíte workoholismem? K prvotním příznakům patří to, že o práci neustále mluvíte a neustále na ni myslíte. Zkrátka pro vás neexistuje jiné téma než práce – nic jiného vás nezajímá. To se pojí i s dalším příznakem, a sice odloučením od osobního života. Vaší jedinou prioritou se stává pracovní život a na rodinu, přátele či své koníčky už najednou nezbývá čas.

Že to u vás ještě nezašlo do takových extrémů, ale obáváte se, že máte k workoholismu našlápnuto? Workoholismu lze naštěstí předcházet. Jak?

Dopřejte si chvilku odpočinku a lenošení

Jedním ze způsobů, jak předcházet workoholismu, je dopřávat si chvilky odpočinku a lenošení. Člověk trpící workoholismem už neumí odpočívat. Abyste se k němu nepřidali, naordinujte si třeba chvilky u oblíbeného seriálu nebo u sympatické knížky, kterou už chcete delší dobu přečíst.

Provádějte životní inventuru

Lidé se mění prakticky neustále a každý den. Denně se mění nebo budují naše nové návyky, respektive zlozvyky, proto bychom se jednou měli zastavit a udělat si takzvanou „životní inventuru„. V rámci inventury se podíváme na to, jaké životní návyky máme, co za poslední dobu často děláme nebo jak přistupujeme k práci. Při životní inventuře zjistíte, jestli jste se stali nebo nestali na něčem závislí.

Pečujte o svůj osobní život

Jak již bylo zmíněno, jedním z příznaků workoholismu je odloučení se od blízkých a přátel. Abyste předcházeli workoholismu, vyplatí se pečovat o svůj osobní život. Mluvte se svými blízkými, žijte s lidmi, které máte kolem sebe, nežijte jen vedle nich. Travte se svými přáteli více času a neuchylujte se jenom k práci, která vám stejně nedá takové uspokojení, jaké očekáváte. Stejně tak se věnujte svým koníčkům, protože pokud si budete na koníčky nacházet čas, workoholikem se nestanete.

Jak předcházet workoholismu - nemoci, kterou dnes známe velmi dobře
Jak předcházet workohlismu

A jaké jsou vaše další tipy, jak předcházet workoholismu? Dejte vědět do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.