Medvědí česnek vám dodá vitamín C a ochrání vaše tělo

Česnek medvědí je jednou z prvních bylin, která se v přírodě vyskytuje na začátku jara. Máte v plánu si zajít pro pár lístků na pečivo? Poradíme, kde roste. 

Vitamínová bomba

Sotva se jaro začne probouzet, roste jedna z prvních jarních bylin. Superpotravina medvědí česnek je vyhledávaným zdrojem energie lesní zvěře. Také my si můžeme dopřát tuto očistnou kúru – bylinka je bohatá na vitamín C a je známá pro své protiplísňové a protizánětlivé účinky. Každý z nás běžně používá česnek kuchyňský, kterému se často přezdívá „přírodní antibiotikum“. Česnek medvědí má srovnatelné účinky. 

Kde bylinka roste?

Allium ursinum, česky česnek medvědí, naleznete především v okolí potoků a vodních zdrojů. Nejraději má vlhké lesy, roste většinou na jejich okraji nebo v místě, kde není les příliš hustě zarostlý. Široké eliptické listy se v lese objevují od konce března zhruba do konce května, kdy již začíná rostlina kvést. V době květu se již bylina nesbírá. 

S čím si jej můžete splést?

Stejně jako ostatní rostliny, i tuto si můžete zaměnit s jinou bylinou. Tou nejčastěji bývá jedovatá konvalinka. Pozor byste si měli dát i na záměnu s ocúnem jesenním. Obě tyto byliny při utrhnutí listů nevylučují žádnou vůni, proto byste se takto měli ujistit, že tudy cesta nevede. Naopak medvědí česnek se vyznačuje svou typickou česnekovou vůní. Utrhněte list, promněte jej v dlani a přivoňte. Pokud cítíte vůni podobnou klasickému kuchyňskému česneku, jste doma. 

Natrhejte si vždy jen tolik, kolik budete během jednoho týdne schopni zkonzumovat. Přeci jen je tato bylina cenným zdrojem živin pro mnoho lesních obyvatel, není tedy potřeba jim potřebnou výživu vytrhat. Medvědí česnek doma omyjte a jednotlivé lístky položte na chléb s olivovým olejem nebo pomazánkovým máslem. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé účinky hřebíčku: nejen na bolavé zuby

Kakaové boby: Superpotravina nebo marketingový tah?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.