Veganství: Prospívá nám nebo nás ruinuje?

Veganství je téma, na které má každý svůj názor. Prakticky denně toto téma někdo řeší a prakticky denně se kvůli němu řada lidí pohádá. I když žijeme ve společnosti, kde lidé respektují názory ostatních a kde člověk toleruje to, že je jiného vyznání, jiné orientace nebo že preferuje jiný způsob stravování, přesto se najdou někteří, jež jenom z důvodu toho, že je někdo vegan, vyvolávají nesmyslné hádky. Podívejme se proto na veganství trochu víc zblízka a objektivně.

Co je to veganství?

Pokud mluvíme o veganství, mluvíme o situaci, kdy člověk nejí maso, mléko, vejce ani nic podobného, co je spojeno s živočichy. Vegani také nepoužívají kosmetiku testovanou na zvířatech, volí veganskou alternativu. Jelikož veganů v posledních letech přibývá, přibývá také značek zaměřujících se na výrobu veganské kosmetiky. Toho jste si již mohli všimnout.

Prospívá nebo škodí?

Lidé se většinou neshodují v tom, jestli je veganství zdraví škodlivé nebo jestli naopak zdraví prospívá. Přece jenom ti, kteří se považují za vegany, se vyhýbají prakticky všemu živočišnému čili produktům, ve kterých se nachází nepostradatelné bílkoviny a další látky. Z toho by se dalo vydedukovat, že veganství tělu škodí, ale není to úplně tak.

Nejen v minulosti, ale stále dochází k řadě výzkumů, z nichž plynou studie říkajíc, proč je veganství zdravé a proč ne. Zmiňme si několik konkrétních zjištění, díky nimž si každý může udělat obrázek o tom, jestli veganství zdraví prospívá nebo ho naopak ruinuje.

Vegani postrádají aminokyseliny i vitamin D

Není to o bílkovinách nebo vláknině, kterou mohou vegani najít v luštěninách, ovoci nebo zelenině. Je to především o postrádání aminokyselin, což je velký problém. I odborníci se v tomto shodují. To, co mohou vegani jíst, čili například luštěniny, rýži nebo ořechy, neobsahuje tolik potřebných esenciálních aminokyselin, kolik lidské tělo potřebuje. Více aminokyselin tělu přinese živočišný protein, nikoli luštěniny nebo kukuřice.

Co vegani taktéž nedostanou ze své stravy, je dostatek vitaminu D. Tento problém společně s tím předchozím však mohou vyřešit tím, že budou konzumovat doplňky stravy. To je v tomto případě to, co může všechno potřebné dodat.

Plnohodnotný život s doplňky stravy

Jak již bylo nastíněno, vegani mohou prakticky všechny látky, které z potravy vzít nemohou, vzít z doplňků stravy. Díky užívání doplňků stravy lze říct, že může být veganství dlouhodobě udržitelným životním stylem. Je však třeba konstatovat, že udržitelný životní styl je to v případě dospělých jedinců. Lidé označující se za vegany by zároveň měli mít velký přehled a řadu znalostí o výživě.

Stejně tak každý vegan si musí být vědom rizik. V současné době se však lidé stávají vegany proto, že jim to zdravotně vyhovuje a že se po této stravě cítí lépe. Už dávno za tím není jen touha zachránit zvířata.

Veganství a děti

Také bylo zmíněno, že veganství je udržitelné především u dospělých jedinců. Rozhodně by to neměl být životní styl, který budou rodiče předávat svým dětem. Veganství je volba, proto by i děti měly mít možnost rozhodnout, jestli se veganem stanou či nikoli. Navíc pokud se jedná o malé děti, ty potřebují ke svému bezproblémovému životu dostatek všech živin, aby jejich vývoj nebyl narušen. Doplňky stravy do dětí rodiče nacpou jen stěží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.