Antikoncepce aneb jak se chránit proti otěhotnění

Chránit se před otěhotněním lze mnoha způsoby. Zatímco některé způsoby jsou účinnější, jiné jsou méně účinné, za to však zdraví bezpečné. Jelikož je téma „antikoncepce“ neustále předmětem řady diskuzí, pojďme se jím i my zabývat.

Antikoncepce a její metody

Antikoncepci je možé rozdělit na několik metod, a sice na přirozenou, bariérovou, chemickou, hormonální a také nitroděložní metodu a sterilizaci. Co se týče přírozené metody antikoncepce, jedná se o vůbec nejlevnější způsob, jak neotěhotnět, i když se jedná o nejméně spolehlivou metodu. Spadá sem například přerušovaná soulož nebo hlídání plodných a neplodných dnů.

Další metodou je bariérová metoda, čímž se rozumí například kondom nebo pesar. Jedná se jinými slovy o mechanické zabránění otěhotnění. Pod chemickou metodou bránící otěhotnění najdeme vaginální čípky nebo gely čili látky, které mají ničit spermie.

V posledních letech je však nejoblíbenější klasická hormonální antikoncepce čili pilulky, které jsou jednou z nejspolehlivějších antikoncepcí vůbec, i když trochu narušují hormonální rovnováhu v těle ženy. A dalším poměrně účinným antikoncepčním prostředkem je nitroděložní tělísko, které brání uhnízdění vajíčka.

Antikoncepční pilulky a jejich výhody a nevýhody

Už bylo zmíněno, že k vůbec nejvyužívanějším antikoncepčním metodám patří antikoncepční pilulky. Podle posledních statistik tento způsob ochrany proti otěhotnění využívá až sto milionů žen. Pilulky fungují na jednoduchém principu, a sice po spolknutí dodají do těla hormony, který v těle navozují pocit podobný těhotěnství čili vajíčko se neuvolní a spermie nemají, co oplodnit.

Antikoncepce aneb jak se chránit proti otěhotnění

K výhodám antikoncepčních pilulek patří především to, že se jedná o spolehlivou ochranu proti těhotenství či že snižují intenzitu menstruačního krvácení. Kromě toho také upravují menstruační cyklus, který se rázem stává pravidelným, a pomáhají od onemocnění kloubů, štítné žlázy nebo od žaludečních vředů. Dokonce mají antikoncepční pilulky blahodárný vliv na pleť a zmírňují výskyt akné.

Co se týče nevýhod, tak antikoncepční pilulky nemusí všem ženám sednout. Mohou u mnohých žen vyvolat hormonální nervovnáhu, která může mít na svědomí řadu zdravotních problémů. Proto je důležité se poradit s lékařem a najít tu antikoncepci, která bude tělu nejvíce vyhovovat a kterou bude tělo nejlépe snášet.

TIP: Pokud se rozhodnete vysadit antikoncepční pilulky, může dojít k řadě změn. O těch jsme psali v populárním článku, jenž naleznete zde.

Výhody a nevýhody dalších typů antikoncepce

Kondom

  • Výhody: nehormonální antikoncepce, ochrana před početím, ochrana před pohlavně přenosnými nemocemi
  • Nevýhody: možnost alergie na latex, ne vždy je spolehlivý, možnost sesunutí

Nitroděložní tělísko

  • Výhody: cena, nehormonální antikoncepce, vhodné pro kojící ženy
  • Nevýhody: delší a silnější menstruace, zvýšené riziko zánětů, nepravidelnost menstruace

Sterilizace

  • Výhody: efektivní, spolehlivé, už žádné antikoncepční hormony
  • Nevýhody: nutnost anestezie, krátká hospitalizace, novždy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.