COVID-19: Otázky a odpovědi

V posledních týdnech a měsících bylo o nemoci zvané COVID-19 napsáno mnoho. Nový typ onemocnění se stal během pár chvil strašákem ve skříni řady z nás. Jenže přemíra informací, která se rázem dostala do světa, nám udělala v hlavě jenom zmatek. Najednou se všude o novém typu koronaviru mluvilo a ne všichni se shodovali v tom, co je onemocnění vlastně zač. I když je stále nový typ koronaviru předmětem zkoumání, přesto lze odpovědět na několik často pokládaných otázek, díky kterým si záhy uděláme jasno.

Jak se přenáší nový typ koronaviru?

I když se neustále spekuluje o tom, kde se nový typ koronaviru vzal, ví se už stoprocentně, jak se nemoc přenáší. K přenosu dochází po úzkém kontaktu, nemoc se přenáší takzvaně kapénkově z člověka na člověka. Nejvíce infekce zasahuje sliznici horních a dolních dýchacích cest, proto je nutné si je chránit. Nově si musíme chránit i oči, protože bylo prokázané, že onemocnění se dostává do těla i skrze oční sliznici.

Jaké jsou příznaky onemocnění?

Z počátku se mluvilo o tom, že COVID-19 se velice podobá klasické chřipce. A toto tvrzení je možné po měsících zkoumání potvrdit. Na rozdíl od klasické chřipky, která přichází náhle, nečekaně a ihned, se koronavirus trochu courá a nastupuje po menších krůčcích. První fázi onemocnění řada lidí ani nepociťuje.

TIP: Více o tom, jestli se jedná o chřipku nebo koronavirus, se dočtete zde.

COVID-19: Otázky a odpovědi

K typickým příznakům patří horečka, dýchací potíže a kašel. K dalším příznakům může patřit také vyčerpání, celková únava, zimnice, mimo jiné i bolesti kloubů nebo se může vyskytnout i průjem, což je ale spíše výjimečný symptom nového onemocnění.

Jaký je průběh nemoci?

V souvislosti s obavami z toho, že možná trpíte onemocněním, i když o tom třeba ještě nevíte, se pojí další otázka, a sice jaký je průběh nemoci. Bohužel v tomto případě neexistuje přesná a konkrétní odpověď. Lékaři, odborníci i vědci se shodují na tom, že průběh se rovná silnější chřipce. Jenže je také pravdou, že onemocnění má u každého pacienta trochu jiný průběh. Někteří si stěžovali na dlouhotrvající horečky, které neustupovaly ani po týdnu, jiné zase sužovalo nechutenství nebo malátnost.

Je možné nemoc přenášet bez sebemenších příznaků?

Tím hlavním důvodem, proč je koronavirus horší než chřipka, je především to, že nemoc opravdu může přenášet i jedinec, který je naprosto bez příznaků. Může být takzvaným „přenašečem“ a nemoc se u něj může, ale také nemusí objevit. Mějte neustále na paměti, že nejvíce nakažlivé je onemocnění během prvních pěti dnů, jenže během této doby nemusí dojít k žádnému pocítění příznaků.

Pro koho je tedy ve skutečnosti nemoc nejvíce riziková?

Těsně po příchodu koronaviru bylo oznámeno, že nejrizikovější skupinou jsou senioři, kteří mají slabou imunitu. Jenže nyní lze říct, že rizikové je onemocnění nejen pro důchodce, ale také pro dlouhodobě nemocné, jež nemají imunitní systém zrovna nejpevnější. Také jsou ohrožení diabetici nebo lidé s dýchacími problémy čili astmatici nebo alergici. Nemoc totiž napadá hlavně plíce, které to nemusí zvládnout, pakliže už před nemoci jsou slabé.

Otázkou jsou také děti. O nich se mluvilo z počátku jako o skupině, která je odolná vůči novému typu koronaviru. Jenže nyní se ví, že děti imunní vůči nemoci nejsou. I když je mezi nakaženými jen malé procento dětí, přesto se najdou případy, kdy vlivem COVID-19 dítě zemřelo.

A co se týče těhotných, pro ně je nový typ koronaviru stejnou hrozbou jako jiné onemocnění. Nemusí se ho tedy bát víc než jakékoli jiné nemoci. Těhotné ženy by však měly dbát zvlášť na dodržování hygienických opatření, jelikož jsou specifické slabší imunitou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.