Chia semínka a zdraví. Prospívají nebo škodí?

Chia semínka jsou dnes oblíbenou superpotravinou, na kterou nedá dopustit celá řada z nás. Pod termínem „superpotraviny“ si, prosím, představte potraviny, které v sobě obsahují daleko více tělu prospěšných látek, než kolik obsahují jiné potraviny. O tom, že chia semínka jsou prospěšná pro zdraví a že se řadí k superpotravinám není sporu – nebo to snad není pravda?

V posledních měsících se potýkáme s vyvrácením řady informací. V jednu chvilku se mluvilo o tom, že vejce tělu neprospívají a že tělu nepřináší prakticky nic, co tělo potřebuje. V druhém okamžiku však bylo toto tvrzení vyvráceno. Podobně je tomu i s chia semínky, o nichž se neustále vedou rozhovory.

Abychom toto téma rozsekli už jednou provždy, prozraďme si, jestli tedy chia semínka tělu prospívají nebo mu naopak škodí.

Chia semínka pro zdraví

Nejedna studie prokázala, že chia semínka mají opravdu skvělý zdravotní přínos. Lze tedy konstatovat, že chia semínka prospívají lidskému zdraví a že právě chia semínka udržují člověka v kondici už tisíce let, což ostatě potvrdil Dr. Andrew Weila.

Proti zánětům v těle

Chia semínka například prospívají člověku tak, že ničí záněy v těle a jsou dokonce jakousi prevencí proti zánětům, které se v těle člověka vyskytují. Dokážou udržovat rovnováhu mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, dokonce samy obsahují jeden druh esenciálních mastných kyselin, které se tělu musí dodávat, jelikož si je nedokáže vyrobit samo.

Pro lepší trávení

Pokud máte problémy s trávením, měli byste do svého jídelníčku zakomponovat právě chia semínka, která obsahují především vlákninu. Dokonce obsahují až o třicet procent více vlákniny než lněná semínka. Díky konzumaci chia semínek se trávení nejen zlepší, ale také se udrží v normě hladina inzulinu.

Chia semínka a zdraví. Prospívají nebo škodí?

Pro zdraví srdíčka

Chia semínka mají mimo jiné také kardiovaskulární přínos. Umí totiž zmírnit faktory, které jsou rizikovými faktory pro vznik srdečních chorob. Chia semínka obsahují například kyselinu alfa-linolenovou, která dokáže snížit hromadění plaku v cévách, což je zárodek mnoha srdečních problémů.

Přísun potřebné energie

Jestliže vám někdy přijde, že jste naprosto bez energie, měli byste vsadit na chia semínka, která si klidně nasypte do láhve s vodou, kterou během dne máte za úkol vypít. Nejeden odborník se shoduje na tom, že jsou chia semínka zdrojem trvalé energie, ne nadarmo se jim přece říká „jídlo pro indiánské běžce“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.