Co je to SARS a co je pro SARS typické?

Světem aktuálně pobíhá nový typ onemocnění zvaný COVID-19, o němž již bylo napsáno mnoho (články o koronaviru jsou k přečtení zde). Během několika týdnů se stal strašákem ve skříni prakticky každého z nás, důvodem je především fakt, že se nejedná o klasickou chřipku, ale o závažné onemocnění, na které se zatím nenachází lék. Je však třeba zmínit fakt, že s koronaviry jsme se setkali i v minulosti. Svět podobným způsobem zneklidnil například koronavirus MERS nebo koronavirus SARS, o kterém si pojďme něco málo prozradit.

Lidské koronaviry zkrátka nejsou na světě ničím novým. Patří mezi klasické původce nemoci z nachlazení. Populací se šíří především kapénkově vzduchem při kašli, kýchání nebo smrkání, také se přenáší z člověka na člověka přímým kontaktem s infikovaným člověkem nebo skrze předměty.

Zatímco někteřé koronaviry nechávají člověka chladným, jiné jsou závažnější a mohou mít doslova fatální následky. Takovým koronavirem je například aktuálně se šířící COVID-19, který zcela pozastavil ekonomiku a má na řadu zemí negativní vliv. V minulosti tu však byly dva podobné koronaviry, které jsme již zmínili, a sice koronavirus MERS a SARS.

Co je to SARS?

Prozraďme si něco málo o onemocnění SARS, které se objevilo vůbec poprvé v roce 2002. Pokud bychom mli rozebrat zkratku, řekli bychom, že SARS znamená těžký akutní respirační syndrom.

Mluvíme o onemocnění dýchacích cest, které je způsobené koronavirem SARS-CoV. Podobně jako klasická chřipka nebo jiné koronaviry šířící se světem se i SARS onemocnění šíří kapénkami a i SARS dokáže přežít mimo tělo i několik dní.

Jaké jsou typické příznaky onemocnění?

Typické příznaky koronavirových onemocnění jsou relativně stejné. V případě onemocnění SARS se k typickým příznakům řadí horečka, také zimnice, bolest svalů, ceková únava nebo vodnatý průjem. Suchý kašel a samozřejmě dýchací potíže jsou dalšími problémy. Dojít může i na zápal plic, který je dalším symptomem obávané koronavirové nemoci.

Co je pro onemocnění typické?

Zatímco u aktuálního onemocnění COVID-19 se odhaduje, že jeho inkubační doba je zhruba 14 dnů, v případě onemocnění SARS se inkubační doba stanovila na 2-8 dní s tím, že se může protáhnout i na deset dní.

Hůře onemocnění snáší starší lidé nebo lidé, kteří trpí nějakou chorobou, a to například srdečním onemocněním nebo postížením dýchacícho systému či cukrovkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.