Co je to Bechtěrevova nemoc?

V poslední době se množí dotazy, co že je to ta Bechtěrevova nemoc. Jelikož to není nemoc ojedinělá, ale v uplynulých měsících se zaznamenalo hned několik případů této nemoci, prozraďme si, co to ta Bechtěrevova nemoc vlastně je.

Nemoc znemožňující pohyb

Pokud mluvíme o Bechtěrevově nemoci, mluvíme o nemoci, která znemožňuje pacientovi pohyb. Při nemoci totiž dochází ke kostnatění pružných tkání, s čímž bohužel nelze nic dělat. Bechtěrevova choroba je nevyléčitelné onemocnění. Jediný důvod, proč podstupovat léčbu, je, aby došlo k utlumení příznaků. K úplnému vyléčení však bohužel nikdy nedojde, protože zatím na onemocnění neexistuje žádný efektivní a účinný lék. Aby se však podařilo utlumit příznaky onemocnění, je důležité přijít na včasnou diagnózu. Bohužel pro lékaře není snadné rozeznat tuto chorobu, která je pojmenována po ruském neurologovi.

Co by se ještě mělo o onemocnění vědět? Tak například to, že Bechtěrevova choroba je autoimunitní onemocnění, které napadá nejčastěji lidi mezi patnáctým a čtyřicátým rokem života. Podle statistik jsou ohrožení spíše muži než ženy.

Jaké jsou typické příznaky onemocnění?

Nemoc není snadno rozeznatelná, protože jejím prvotním příznakům nepřikládáme velký důraz. K prvním příznakům totiž patří chronická bolest a ztuhlost dolní páteře. Paradoxně příznaky jsou méně citelné, když člověk pracuje. Nejvíce se projevují ve chvíli, kdy je člověk v klidu.

K dalším příznakům patří strnulost páteře především po ránu, kterou člověk registruje déle než tři měsíce. Alarmující však musí být především to, když bolesti při práci nebo pohybu mizí.

Co stojí za Bechtěrevovou nemocí?

Nabízí se otázka, jaké jsou příčiny Bechtěrevovy nemoci. Bohužel stejně jako neexistuje lék na tuto chorobu, není možné ani přesně říct, co nemoc způsobuje. Příčiny onemocnění nejsou známy, spekuluje se především nad viry a bakteriemi, které mohou stát za poruchami látkové výměny. Co by taky mohlo hrát roli, tak jsou autoimunitní pochody.

Jak probíhá léčba onemocnění?

Jak již bylo zmíněno, Bechtěrevova nemoc je nevyléčitelné onemocnění, které však je nutné zavčasu diagnostikovat, aby se začalo s léčbou, která umí alespoň zmírnit příznaky onemocnění. Léčba začíná odborným vyšetřením zkušeným revmatologem, poté je naordinována rehabilitační péče a zdravotní gymnastika. Taktéž se nesmí podceňovat pohybová terapie, zejména tedy plavání, a samozřejmě musí pacient podstupovat koupele a zábaly.

Bechtěrevova nemoc – zajímavosti

  • Věděli jste, že nemoc se rozvíjí rychleji u mužů než u žen?
  • Věděli jste, že ženy při onemocnění prožívají větší bolesti?
  • Věděli jste, že ženy trápí při nemoci především bolesti páteře, zatímco muži trpí bolestmi kyčelních kloubů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.