Proč je vysoký tlak tak nebezpečný?

Vysoký tlak je velmi častým zdravotním problémem, který může člověku pořádně zavařit. Bohužel většina lidí s vysokým tlakem nic nedělá, čímž však velice hazarduje se svým zdravím. Podle posledních statistik se s vysokým tlakem léčí jenom dvacet procent všech dospělých, což je velice málo. Do boje by se měli pustit především senioři, z nichž až sedmdesát procent trpí tímto zdravotním problémem.

Vysoký tlak jako příčina mnohých úmrtí

Pokud bychom se podívali na statistiky pojednávající o nejčastějších příčinách úmrtí u nás, zjistili bychom, že nejvíce lidí umírá na kardiovaskulární onemocnění. A kardiovaskulární choroby jsou způsobené z velké části právě vysokým krevním tlakem. Ten totiž dokáže velmi výrazně a nenávratně poškodit cévy v lidském těle.

Vysoký krevní tlak stojí například za kornatěním tepen (tomuto zdravotnímu problému se říká arterioskleróza, pozn. redaktora). Pokud hovoříme o kornatění tepen, hovoříme o výrazném odolávání cév zvýšené síle krevního proudu. Po nějaké době cévy vlivem vynakládání svých sil ubytní, ztratí svou pružnost a hravě se ucpou či protrhnou.

Vysoký tlak způsobuje i další kardiovaskulární potíže. Například může stát za vznikem ischemické choroby srdeční nebo za infarktem myokardu, jenž stojí za drtivou většinou každoročních úmrtí.

Vysoký tlak má negativní vliv nejen na srdíčko

Zmíněné zdravotní problémy se však týkaly především srdíčka. Je však třeba poznamenat, že vysoký tlak negativně nepůsobí jenom na tento velice důležitý orgán v našem těle. Negativně ovlivňuje i jiné části – například zhoršuje zrak (či vede k úplné ztrátě zraku). Zvýšený krevní tlak totiž vede k poškození cév v sítnici oka.

Bohužel také způsobuje i selhání ledvin či se kvůli němu ucpávají cévy v dolních končetinách, do kterých tím pádem přestává proudit kyslík a které tím pádem odumírají. A pakliže dojde k odumření dolních končetin, dalším krokem je jejich amputace.

Co dělat, abyste se vyhnuli zmíněným zdravotním problémům?

Naštěstí vysoký krevní tlak není zdravotní potíž, se kterou nelze nic dělat. Jedná se naopak o problém, který je snadno vyléčitelný. Nejen, že existuje řada farmaceutických léčiv, ale taktéž lze s vysokým krevním tlakem bojovat přírodními cestami. Věděli jste, že proti vysokému krevnímu tlaku bojují například rajčata?

Abyste se vyhnuli problémům, které vysoký krevní tlak způsobuje, je důležité nepodceňovat prevenci. Choďte proto na pravidelné lékařské prohlídky, a to nejen ve chvíli, kdy vám tlakoměr ukáže vysoké hodnoty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.