Co je to pátá nemoc a jak ji poznat?
Jakým onemocněním děti nejčastěji trpí? Kromě neštovic, spály nebo zarděnek je to také takzvaná pátá nemoc, o které většina rodičů bohužel neví. A když přijde, vlastně si ani neuvědomí, co za nemoc dítě postihlo. Nemoc se totiž projevuje kožní vyrážkou, často také zarudnutím, až v další fázi přichází také teplota, která už je alarmující a která je také důvodem, proč rodiče míří s malým pacientem k lékaři. Abyste nemoc odhalili včas, prozraďme si, jak se nemoc přesně projevuje.
Co je to pátá nemoc?
Nejdříve je však třeba si říct, co to tedy pátá nemoc je. Jak již bylo zmíněno, jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění, kterým děti trpí. Zároveň se jedná o infekční onemocnění, které se přenáší vzduchem a které se může vyskytnout jenom jednou v životě. Po prodělání nemoci zkrátka přichází na řadu trvalá imunita.
I když se možná bojíte toho, že by mohla být nemoc nebezpečná pro dítě, není tomu tak. Nejedná se o nebezpečnou chorobu, po nějaké době dokonce sama odezní. Je však třeba konstatovat, že nemoc může napadnout i dospělého jedince a riziková je především pro těhotné ženy.
Jaké jsou typické příznaky?
Dalo by se tedy říct, že je to podobné jako u klasických planých neštovic. Děti je většinou prodělají už v době školky, ale jestliže k prodělání nemoci nedojde, může napadnout i dospělé.
K typickým příznakům nemoci patří teplota, většinou jen zvýšená. Prvotní příznak se tedy rovná chřipce, možná proto není rodičům zprvu zcela jasné, že se o pátou nemoc jedná. Zvýšená teplota je zároveň doprovázena celkovou slabostí a také bolestí svalů a kloubů, což je opět typické pro klasickou chřipku (nebo dnes i pro obávaný koronavirus).
Co je však pro pátou nemoc zcela typické a co nemoc signalizuje, je vyrážka, která se objevuje na tvářích. Mnohdy přijde i bez přítomnosti teploty. Svým tvarem připomíná onemocnění motýlí křídla. Vyrážka je prvotně červená, může být až fialová a z obličeje se postupně přesouvá na trup a na končetiny.
Jak se pátá nemoc léčí?
A jak se pátá nemoc léčí? To je otázka, kterou si nyní pravděpodobně pokládáte. Pátá nemoc se léčí především klidem na lůžku a dostatkem tekutin. Jsou podávány léky na snížení teploty. Předcházet se musí hlavně škrábání, i když vyrážka může svědit. Nemoc však sama odezní.
Pokud však nastanou komplikace, které nastávají zejména v případě, že má jedinec velice slabou iminutu nebo že trpí chronickou chudokrevností, musí se během prodělávání nemoci podávat krevní transfúze.
Inkubační doba se odhaduje na zhruba dva týdny, nejvíce nakažlivý je člověk před výskytem vyrážky.
Věděli jste, že…?
- Neexistuje žádné preventivní opatření proti této nemoci?