Prospívá avokádo zdraví? Důvody, proč ho zařadit do jídelníčku

Avo toasty, avokádový dip, těstoviny s avokádem, avokádová zmrzlina… pokračovat bychom mohli ještě hodně dlouho. Avokádo se zkrátka zařadilo do světa gastronomie a dnes se připravuje na x různých způsobů. I když by někdo mohl namítat, že avokádo nemá prakticky žádnou chuť, s dobrým dochucením je to skvělý pokrm, který je navíc zdraví prospěšný. Proč?

Prospívá avokádo zdraví? To je velmi častá otázka, kterou si lidé pokládají. Většinou se totiž právě avokádo nachází v jídelníčcích, které vytvoří nutriční specialisté nebo odborníci na zdravé stravování. Jak jsme již zmínili – ano, avokádo je skutečně zdraví prospěšné.

Avokádo je plné živin

Mezi ovocem zaujímá avokádo opravdu zvláštní postavení, o tom není pochyb. Jedná se o plod hruškovce přelahodného a je pro něj typický velký obsah živin. Nejvíce bychom našli v avokádu vitamin K, a to konkrétně skoro 30% doporučené denní dávky. V avokádu se také nachází vitamin C, B5 a B6, také vitamin E. Nesmíme zapomenout na hořčík, měď, železo, zinek a také fosfor.

Vypíchnout musíme samozřejmě také draslík, kterého obsahuje právě avokádo více, než kolik ho obsahuje například banán. Zatímco v banánech bychom našli asi 10% doporučené denní dávky draslíku, v avokádu bychom našli rovnou 14% doporučené denní dávky.

Prospívá avokádo zdraví? Důvody, proč ho zařadit do jídelníčku
Prospívá avokádo zdraví? Důvody, proč ho zařadit do jídelníčku

Avokádo jako prevence rakoviny

Sice se v současné době řeší především koronavirus, o kterém se mimo jiné dočtete v našem článku, ale nesmíme zapomínat na to, že je zde celá řada dalších onemocnění, jako je například rakovina. Rakovina je stejně vážné onemocnění jako nový COVID-19, proto ji neberte na lehkou váhu.

Abyste předešli nepříjmnému a velice vážnému onemocnění, doporučujeme zařadit do jídelníčku právě avokádo, které je prevencí rakoviny. To potvrdila nedávná studie, která odhalila, že obsažený avokádový extrakt dokáže potlačit rakovinotvorné buňky zejména u rakoviny prostaty.

Avokádo při hubnutí

Pokud jste si někdy nechali dělat jídelníček na míru třeba proto, že jste chtěli zhubnout, určitě se v něm ukrývala již tolikrát zmíněná superpotravina. Bylo totiž dokázané, že avokádo pomáhá při hubnutí čili není prospěšné jenom pro zdraví. Avokádo navozuje pocit sytosti, tudíž nemáte tendenci se přejídat.

Věděli jste, že…?

  • Avokádo snižuje hladinu špatného cholesterolu v těle? Kromě toho také snižuje hladinu triglyceridů v krvi.
  • Avokádo zlepšuje a podporuje vstřebávání živin z potravin, které jsou rostlinného původu? Může za to velký obsah tuků.
  • Avokádo podporuje zdraví našich očí? Je to možné díky obsaženým antioxidantům.
  • Avokádo přináší úlevu od artritidy?

Jeden myslel na “Prospívá avokádo zdraví? Důvody, proč ho zařadit do jídelníčku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.