Inkontinence – tak intimně známý problém. Jak s ní bojovat?

Kýchnutí, smích, dovádění s dětmi – pro většinu lidí běžná činnost, pro ty s inkontinencí rizikové a obávané momenty, které mohou vést k úniku moči, čemuž se odborně říká inkontinence. S tímto problémem se setká za život téměř polovina žen, a to zejména v době těhotenství, po porodu nebo ve vyšším věku. S inkontinencí přitom lze bojovat, a to i jinak, než pomocí vložek.

Rizikové faktory

Inkontinence u žen nejčastěji vzniká v období po porodu či menopauze. V období po porodu bývá inkontinence obvykle dočasná, způsobená změnami, kterými tělo projde během porodu. V období menopauzy stojí za inkontinencí hormonální změny, konkrétněji pokles hladiny estrogenu, v důsledku čehož ubývá svalová hmota a povolují i svaly pánevního dna. Mezi další rizikové faktory patří nadváha, opakované infekce močových cest či chronický kašel.

Jak se inkontinenci bránit

Nejlepší prevencí, ale i léčbou inkontinence, je posilování svalů pánevního dna. Ty můžete posilovat v jakémkoliv věku, před porodem, i po něm. Ideální je poloha vleže na zádech, při které vědomě svíráte svaly okolo konečníku a močové trubice. Pro začátek stačí svírání na dobu dvou vteřin, následně dle možností je vhodné dobu prodlužovat. Pokud chcete cvičit více a rozmanitěji, vyzkoušejte sérii Kegelových cviků, které zpevní pánevní dno. Povedou i ke zlepšení vašeho sexuálního života.

Kromě cvičení je při inkontinenci možné pořídit si také některou z pomůcek pro posilování pánevního dna – například zcela nenápadné posilovače podobné balonkům, které fungují na principu Venušiných kuliček a pomáhají i během každodenních činností aktivovat svaly pánevního dna.

V rámci režimových opatření je vhodné dodržovat přiměřený pitný režim, udržovat se celkově v dobré fyzické kondici, odbourat nadváhu a eliminovat kouření i alkohol.

Když samoléčba nepomáhá

Pokud pravidelně posilujete svaly pánevního dna, ale výsledky se nedostavují, je vhodné navštívit gynekologa nebo urologa, kteří vás detailněji vyšetří a navrhnou možnou léčbu. Jednou z variant je například i miniinvazivní zákrok hrazený pojišťovnou, který se dnes provádí již zcela běžně a může vám od potíží nadobro pomoci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Příčiny zánětu močového měchýře. Co za problémem stojí nejčastěji?

COVID-19 je i v moči. Zasáhnout může řadu orgánů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.