Jak poznat kýlu? Vše o známé/neznámé nemoci

Netahej to, nebo dostaneš kýlu! To je velice častá věta, kterou jsme slýchali v dětství od rodičů, kteří nás viděli, že taháme těžká břemena. Kýla je poměrně časté onemocnění, jež může postihnout kohokoli. Jedná se vlastně o jakousi vypuklinu, která vznikne vysunutím tkáně mezerou nebo defektem ve svalu. Jelikož kýlu nelze léčit jinak než operací, prozraďme si, jak poznat kýlu, abychom zavčasu zamířili k lékaři a odstranili tento nepříjemný zdravotní problém.

Jak kýla vzniká?

Již bylo zmíněno, že se jedná o vypuklinu, která vzniká vysunutím tkáně mezerou a defektem ve svalu. Jenže jak kýla vzniká? Vzniká většinou při nadváze nebo při zdvihání těžkého předmětu, případně při namáhavém vyprazdňování. Při zmíněných činnostech dojde k vytvoření kýlní branky, do které se vysune část břišní dutiny společně s dalšími orgány břišní dutiny.

Jak poznat kýlu?

Kýlu poznáte poměrně snadno. Poukazují na ni měkké podkožní zduřeniny na břiše a také na tříslech, kromě toho se dostaví také pocit plnosti a tíhy v břiše. Dalším poznávacím znamením je mimo jiné i bolest, která vyjde najevo při zvedání nebo zakašlání. Někdy se může dostavit i nutkání zvracet.

Jak se kýla léčí?

Jak již bylo zmíněno, kýla je onemocnění, které nelze léčit svépomocí. Je to onemocnění, které se léčí jediným způsobem, a sice operací, při které lékař vrátí kýlní vak i jeho obsah do dutiny břišní.

Pokud se stane, že pacient nemůže z nějakého důvodu podstoupit operaci hned, využívají se k léčbě kýlní pásy, díky kterým lze oddálit operaci. Ty nemoc neléčí, jen zabrání vyklenutí kýly. Až bude pacient schopen operace, podstoupí ji.

Jak poznat kýlu? Vše o známé/neznámé nemoci

Kýla a její druhy

Aktuálně se setkáte především se třemi typy kýly. A sice s:

  • břišní kýlou
  • tříselnou kýlou
  • pupeční kýlou

Zatímco tříselná kýla vzniká v oblasti třísel a nejčastěji vzniká vlivem vysoké zátěže nebo vlivem vrozených dispozic, břišní kýla se vyskytuje kdekoli na břiše, jen ne v okolí třísel a pupku. Mnohdy se břišní kýle říká také kýla v jizvě, jelikož ve většině případů se vyskytne právě v jizvě, kde je místo oslabené.

Co se týče pupeční kýly, ta se logicky nachází v okolí pupku. Nejvíce se vyskytuje u žen a je pro ni specifické nebolestivé vyklenutí, které může mizet a znovu se objevovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.