Borelióza a její příznaky. Odhalte tři stádia nemoci

Borelióza (nebo chcete-li lymeská borelióza) je onemocnění, o kterém se v poslední době mluví opravdu velice často. Důvodem toho je časté sdílení nemoci na sociálních sítích, také se o nemoci mluví v televizních reklamách, jelikož je to opravdu velmi nebezpečné onemocnění, před kterým je dobré se chránit například očkováním. Jaké jsou příznaky onemocnění jménem borelióza?

Mnozí lidé netuší, že toto závažné onemocnění se skládá rovnou z několika stádií či fází, pro které jsou typické trochu jiné příznaky. Pojďme se tedy na nemoc zvanou borelióza a její příznaky podívat, ať můžeme zavčasu zamířit k lékaři.

První stádium nemoci/počáteční fáze

Příznaky nemoci zvané borelióza jsou v každé fázi krapet jiné, jak již bylo zmíněno. Nejdříve si zmiňme vůbec první stádium nemoci čili jakousi počáteční fázi onemocnění. Během této doby dochází k postižení tělesných orgánů. Ke znatelným a viditelným symptomům patří červená skvrna, která se vyskytne v místě, kde se přisálo klíště.

Dále se mohou vyskytnout problémy, které byste borelióze bez červené skrvny asi nepřisoudili, a sice bolesti hlavy, horečka se zimnicí, bolesti svalů, také otoky lymfatických uzlin. Lékaři se shodují na tom, že prvotní příznaky onemocnění vyjma červené skrvny velmi připomínají chřipku.

Druhé stádium nemoci/druhá fáze

Jak již bylo zmíněno, onemocnění má hned několik stádií, několik fází. co se týče druhé fáze, během tohoto stádia dochází k postižení kloubů, také k postižení nervového systému, bohužel se nemoc dostává až k srdíčku.

Borelióza a její příznaky. Odhalte tři stádia nemoci
Borelióza – příznaky

Pokud pacient pořádně neprodělal první fázi nebo měl příznaky, které zkrátka neřešil s lékařem, pokud jinými slovy nebyla zahájena léčba dříve, vyskytnou se nepříjemnější a nebezpečnější symptomy v druhé fázi poukazující na boreliózu. V tomto případě máme na mysli nejen otoky a bolesti kloubů nebo bolesti hlavy, ale také zánět spojivek a dojít může i k poruše srdečního rytmu.

Červené skvrny se najednou mohou vyskytovat i na jiných částech těla. Nevyskytují se tedy jen v místě, kde bylo přisáté klíště.

Třetí stádium nemoci/třetí fáze

Třetí stádium onemocnění přichází v případě, že nemoc nebyla řádně, správně nebo úspěšně léčena v minulosti, kdy se projevily první známky onemocnění a kdy propukly první dvě fáze nemoci.

Jestliže se nemoc dostane až do třetího stádia, pacienti pociťují extrémní únavu, klouby jsou velké, jejich otoky se mohou vracet. Kromě jiného může dojít k zánětu srdečníku, k brnění rukou, necitlivosti rukou a nohou, dostavit se mohou poruchy paměti.

Při třetí fázi onemocnění dochází už k trvalým změnám a bohužel i k trvalému poškození orgánů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Plísňové onemocnění – jak k němu dochází a jaké jsou jeho příznaky?

Virová gastroenteritida neboli střevní chřipka: Její průběh a léčba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.