Jak zahnat zimnici? Pomoct mohou i bylinky
Při zimnici zažíváme pocit chladu, někdy se objeví i třesavka. Jaké jsou příčiny zimnice a jak zahnat zimnici?
Co je zimnice
Zimnice je stav, kdy pociťujeme velký chlad. Vzniká, když dochází k opakovanému stahování a uvolňování svalů v kůži. Toto stahování svalů způsobuje vazokonstrikci, tedy stažení cév. Jelikož krev nemůže ve stažených cévách přirozeně proudit a prohřívat tak tkáně, zažíváme pocit zimy. Zimnice se objevuje jen tak bez dalších příznaků, nebo je součástí horečky. Někdy se objevuje dokonce i třesavka. Zimnice trvá obvykle jen několik minut, v závažných případech pak i hodiny.
Jaké jsou příčiny zimnice
Nejčastěji se zimnice vyskytuje jako reakce našeho těla na zvýšenou teplotu či horečku vyvolanou bakteriální, virovou, mykotickou nebo nádorovou infekcí. Objevuje se také u leukémie nebo hematologického nádoru zvaného lymfom.
Infekční onemocnění, ke kterým se zimnice váže, jsou například chřipka, meningitida, zánět dutin, zápal plic, angína, infekce cest močových, zánět žaludku, zánět žlučníku nebo střev, malárie nebo žlutá zimnice (onemocnění přenášené komáry v Africe).
Pokud trpíte zimnicí a teplotu nemáte, zřejmě jste byli dlouho v chladném prostředí a vaše cévy tak přirozeně reagují na vliv chladu a snaží se zamezit ztrátě teplo a podchlazení.
Co dělat, když se nevyskytuje vysoká horečka
Pokud trpíte zimnicí a současně nemáte horečku vyšší než 38 stupňů Celsia, není nutno spěchat k lékaři. Měli byste se zásobit dostatkem teplých tekutin a odpočívat. Můžete si také tělo omýt vlažnou vodou a zůstat v posteli přikrytí lehkou peřinou. Naopak pokud horečka stále stoupá, je vždy lepší vyhledat odbornou pomoc, zejména u dětí.
Jak zahnat zimnici a jak se zahřát?
Pokud vás trápí zimnice, potřebujete se co nejrychleji prohřát. To se vám může povést ve sprše, ale když z vody opět vyjdete ven, zimnice se může ještě zhoršit. Místo koupele se tak mnohdy doporučuje tzv. suché teplo, kdy se zahříváte například pomocí deky, ve které jsou zahřívací prvky. Tato deka se zapojí do elektřiny a zahřívá se. Po odeznění zimnice ji jednoduše vypnete. Pomohou také polštářky, které vložíte do trouby nebo mikrovlnky. V sobě často ukrývají pecky, pšenici nebo levandulí. Po nahřátí polštáře si jej přiložte na bedra a odpočívejte.
Bylinná směs
Na prohřátí organismu se skvěle hodí směs bylinek, které máme doma. Pozitivně ovlivní naši imunitu a dokáží zahřát. Skvěle se osvědčuje například směs zázvoru, lékořice a kmínu. Tato směs působí příznivě i na dýchací cesty a pomůže i při dráždivém kašli.
Homeopatie
Také homeopatické přípravky myslí na to, že je se zimnicí nutno co nejrychleji zatočit. Na stavy zimnice se nejvíce osvědčuje Beladona. Speciálně vytvořené granule je nutno užívat v předepsaném množství, i zde platí, že všeho moc škodí. Pokud pociťujete navíc silnou únavu, přidejte si také po konzultaci se svým homeopatem Aronii.
Zimnice má mnoho příčin. Některé stavy zvládnete sami, pro jiné je nutno vyhledat odbornou lékařkou pomoc.
FOTO: Pixabay
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pohlavní nemoci by neměly být tabu! Které jsou ty nejčastější?
Skleróza: Zákeřné onemocnění, které je potřeba rozpoznat včas