Babské rady na zánět průdušek. Pomoct může nejen cibule
Zánět průdušek se často objevuje společně s naprosto banálním nachlazením. Prochladnete během jednoho večera, a poté se to s vámi veze. Jak léčily záněty horních cest dýchacích naše babičky? Babské rady na zánět průdušek zahrnují i cibulový sirup.
Co nejrychleji vyřešit kašel
Zánět horních cest dýchacích se nejčastěji projevuje dráždivým kašlem. Proto léčba nejčastěji směřuje na to, jak zajistit, aby došlo k co nejrychlejšímu vyléčení kašle. Je tedy nutno zlepšit dýchání a zajistit, aby došlo k uvolnění usazeného hlenu. Jaké metody patří k babským radám, které lidé využívají po generace?
Zvlhčení vzduchu
Nezapomeňte v místnosti, kde se nemocný pohybuje, pravidelně větrat. Stačí, když si v případě odchodu na toaletu necháte dokořán otevřené okno. Pomáhá také zvlhčování vzduchu v místnosti, kde se pohybujete. Právě vlhký vzduch pomáhá zlepšit dýchání a brání nutkání ke kašli. Raději si na sebe dejte peřinu, ale vzduch udržujte svěží a vlhký. Dnes si můžeme pomoci difuzéry, dříve se používal mokrý ručník přehozený přes topení.
Mezi babské rady na zánět průdušek patří i cibulový sirup
Cibulový sirup možná znáte z dětství, kdy nám jej rodiče dávali v případě nachlazení nebo kašle. Právě kašel a zánět průdušek dokáže ovlivnit přímo zázračně. Stačí, když nakrájíte cibuli najemno a zasypete ji krystalovým cukrem nebo zalijete medem. Ponechte cibuli v lednici přes noc a ráno už si můžete naordinovat první lžíci cibulového sirupu. Lžičku sirupu užívejte alespoň třikrát denně, bude uvolňovat kašel.
Zábal z křenu
Možná už jste slyšeli o úžasných účincích křenu na časté záněty močových cest. Dnes ale nebudeme křen užívat vnitřně. Místo toho si jej nastrouhejte a smíchejte se lžící medu. Vytvořenou směs na chvíli dejte odstát do lednice, abyste ji zhruba po čtvrt hodině vytáhli a rovnoměrně rozprostřeli na hrudník. Nezapomeňte zábal přikrýt suchým ručníkem či utěrkou. Křenový zábal uvolní kašel a průdušky.
Priesnitzův zábal
Lety prověřená metoda, jak se rychle zbavit kašle a bolesti v krku. Postup je jednoduchý a účinný: připravte si utěrku namočenou ve studené vodě. Tu položte na hruď a přikryjte sáčkem nebo igelitem. Přes sáček ještě umístěte suchý ručník. Zábal nechte působit alespoň půl hodiny. Po dvou hodinách postup opakujte. Váš stav se bude rychle zlepšovat.
Zvolte správný bylinný čaj
V případě zánětu průdušek volte správný bylinný čaj. Vykašlávání podpoří lékořice, která má také antivirové a antibakteriální účinky. Vynikající je také nať z tymiánu, která uvolní průdušky. Podběl je také bylinkou, po které byste v případě potíží s průduškami měli sáhnout. Tyto bylinky jsou pro průdušky vhodné, na rozdíl od černého bezu nebo lípy, které by mohly ještě více nutit tělo ke kašli. Naše babičky na průdušky také používaly květy z divizny, které si během roku poctivě trhaly a sušily.
Psychosomatika a afirmace
Pokud byste chtěli jít do hloubi potíží, které se projevují na fyzickém těle, zkoumejte jejich příčinu. Psychosomatika nám říká, že zánět průdušek je zobrazením zadržovaných konfliktů, které odmítáme řešit. Jedná se tak o zablokování komunikačních drah, tedy průdušek, které nám ucpala nezpracovaná životní témata, hlen, chcete-li. Jako léčbu si dejte svůj čas a sepište si vše, co jste v poslední době potlačovali a zadržovali. Naše babičky se dříve pravidelně modlily a rozjímaly, dnes se nabízí například afirmace. Řekněte si, že každou situaci dokážete vyřešit.
Obklad ze sádla
Pokud cítíte, že se vám hůře dýchá a máte zánět průdušek, můžete si pomoci také starým receptem. Navečer si na hrudník a horní polovinu zad namažte sádlo. Do obyčejného sádla můžete přidat také éterický olej z tymiánu nebo majoránky, nebo si jej vyrobit sami tak, že v sádle potřebné bylinky rozpustíte. Skutečným pokladem, na který nedají dopustit myslivci, je pak sádlo jezevčí. Obklad obalte látkou a uložte se ke spánku.
Zánět průdušek můžete vyléčit i bez pomocí antibiotik, chce to ale pravidelně opakovat dané postupy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Babské rady na hemoroidy: Co dokáže zatočit s nepříjemným problémem?