Káva a její vliv na zdraví člověka
Mezi námi se najdou jedinci, kteří si ani nedovedou představit ráno bez kofeinového nápoje zvaného káva. V nejedné domácnosti se startuje ráno tak, že se dům provoní úchvatnou vůní oblíbené kávy. O tomto nápoji se však vedou zajímavé diskuze. Zatímco někteří jsou toho názoru, že káva zdraví zrovna neprospívá, jiní si stojí za tím, že káva je zdraví prospěšná. Jak to tedy je? Pojďme věčné dilema rozlousknout!
Káva není jenom o kofeinu
Na úvod je třeba si říct, že káva není jenom o kofeinu. Kofein je jen jednou z mnoha látek, které káva obsahuje. A zatímco kofein není zrovna tělu prospěšný, jiné látky obsažené v kávě nemusí mít tak neblahý vliv na naše zdraví. I když ani ten kofein není tak špatný, jak se o něm říká. Ano, způsobuje pálení žáhy, také úzkost a zhoršuje průběh menopauzy, na druhou stranu chrání před demencí a před rakovinou kůže.
Káva pro srdce
I když se to může jevit jako neuvěřitelné, káva opravdu dokáže předcházet vzniku infarktu. Tedy pokud se to s ní nepřehání. V její moci je totiž zvýšení tlukotu srdce na sto úderů za minutu. To je poměrně hodně, když si vezmeme, že běžně srdce učiní šedesát až osmdesát úderů během jedné minuty.
Dokonce bylo prokázané, že pití kávy s mírou umí předcházet ucpávání tepen a také se tímto zvyšuje krevní tlak. Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, hrnek kávy po ránu vám může pořádně nastartovat den.
Káva pro zuby
Káva má sice tendenci zabarvovat zuby, na druhou stranu je to nápoj, který umí ničit bakterie, jež mohou za zkažené zuby. Jak jsme zmínili, káva totiž obsahuje i jiné látky než jen kofein, a právě tyto látky mají pozitivní vliv na zuby. A o zažloutnutí zubů se nemusíte bát. Po kávě nežloutnou zuby tak, jako například po pití pravého černého čaje.
Káva pro mozek
Věděli jste, že když budete pít kávu s mírou, předejdete vzniku Alzheimerovy choroby? Podle studií, které se nedávno dostaly na světlo světa, snižuje mírné pití kávy riziko vzniku Alzheimera až o dvacet procent, a to rozhodně není málo. Za zdravým mozkem však v tomto případě stojí právě kofein, který je s kávou spojován nejvíce. Podle odborníků umí mozkové buňky udržet ve formě.