Nejčastější krevní skupina? Skupina A. Jakou máte vy?

Nejčastější krevní skupina je skupina A. To se prokázalo před pár lety během Světového dne krve, který spadá přesně na čtrnáctý červnový den. Během dne krve se většina lidí rozhoduje k zásadnímu kroku, a sice k tomu, že sami darují krev. Krev je podle zdravotníků a lékařů stále „nedostatkovým zbožím“, proto se radují z každého jednotlivce, který přijde a svou krev daruje.

Ať už máte krevní skupinu A, B, AB nebo krevní skupinu 0, v každém případě jste v nemocnicích či na tranfúzních stanicích vítáni. Jak jsme zmínili, krev je stále „nedostatkovým zbožím“, proto se cení každý jednotlivec, který trochu své krve chce darovat.

Za krevní skupinou A je skupina 0

Podle průzkumu, který se konal před pár lety, lze říct, že nejčastější krevní skupina je skupina A. Tu má podle všeho zhruba čtyřicet procent lidí. Skupinu A následuje skupina 0, kterou má kolem šestatřiceti procent lidí. Kolem osmnácti procent lidí má krevní skupinu B a vzácnou skupinu AB má něco kolem šesti procent. Nyní se nabízí otázka, jakou krevní skupinu máte vy?

Pokud se rozhodnete darovat krev, je důležité ověřit si, jestli na místě, kam jdete krev darovat, je zájem o krev vaší krevní skupiny. Transfúzní stanice mají na webové stránce vyvěšeny informace, které se týkají dárcovství krve.

Co jste asi nevěděli o krevních skupinách

  • Věděli jste, že tři zásadní krevní skupiny byly definovány v roce 1930? Za objevem stojí vídeňský vědec Karl Landsteiner.
  • Věděli jste, že zjištění krevní skupiny některým skupinám lidí hradí zdravotní pojišťovny? Zjištění skupiny krve má zadarmo například každý dárce krve, také příjemce tranfúze, těhotné ženy nebo novorozenci.
  • Věděli jste, že komáři nejčastěji sají krev z lidí, kteří mají krevní skupinu 0? Pokud vás komáři dlouhodobě trápí, zjistěte si svou krevní skupinu.
  • Věděli jste, že každá krevní skupina vyžaduje trochu jinou stravu? Zjistěte, co vašemu tělu dělá a nedělá dobře tak, že zjistíte, jakou krevní skupinu máte.

Co jste asi nevěděli o krvi

  • Věděli jste, že krev není tak drahá jako náplně do tiskárny? Je to sice hloupé přirovnání, ale je to tak.
  • Věděli jste, že krevní plazmu hravě nahradí kokosová šťáva? Zjistilo se to už v době války ve Vietnamu, kde vojáci podstupovali tuto léčebnou proceduru.
  • Věděli jste, že v minulosti se krev konzumovala naprosto běžně? Lidská krev stejně jako jiné části lidského těla se dříve konzumovaly za účelem léčby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.