Nejobávanější nemoci, kterých se bojí svět. Jaká choroba se k nim řadí?

I když žijeme v poměrně vyspělém světě, ve kterém se můžeme spoléhat na vývoj technologií, jež nás dokážou posunout vpřed, je pravdou, že nás může postihnout nejedna těžká nemoc. I když žijeme v poměrně dobrých životních podmínkách, stejně nás může postihnout nějaká choroba, která je často způsobená nadbytkem něčeho, co máme k dispozici. Podívejme se na nejobávanější nemoci z celosvětového hlediska a prozraďme si, která choroba sídlí jako strašák ve skříni u mnoha z nás.

Jak jsme zmínili, žijeme v poměrně dobrých podmínkách, máme k dispozici prakticky všechno, po čem jsme kdy toužili a co jsme chtěli mít. Jenže je pravdou, že nad některými nemocemi jsme stále ještě bezradní. A právě tyto nemoci jsou často řazeny k těm nejobávanějším.

Nad rakovinou jsme ještě nevyhráli

I když existuje celá řada možností a způsobů, jak rakovinu zvládnout, přesto neexistuje ani jeden jediný účinný lék, který onemocnění zažene během pár hodin. Léčba rakoviny je dlouhá a bolestivá, proto se nemůžeme divit tomu, že řada lidí nemoc prohraje. A bohužel takových lidí je jenom v České republice víc než pětadvacet tisíc. Zhoubný nádor se objeví během roku jenom u nás u více jak devadesáti tisíc lidí.

Mezi hlavní viníky rakoviny patří nejen genetika, ale také cigarety, alkohol a kromě jiného také obezita. Ale samozřejmě to neplatí ve všech případech, jsou to jen nejčastější viníci podle lékařů, kteří za rakovinu mohou. Ve zkratce lze říct, že se výrazně snižuje riziko onemocnění rakovinou ve chvíli, kdy přejdeme na zdravý životní styl.

Tip na článek: Jak poznat rakovinu

HIV jako hrozba současnosti

Svět se však nebojí jenom rakoviny, která stále zůstává lékaři nepokořena. Svět se bojí také strašáka jménem HIV, které způsobuje zatím stále nevyléčitelné AIDS. U HIV se ví, že se přenáší krví. Nejčastěji k přenosu dojde při pohlavním styku nebo případně při porodu, kdy HIV přejde z matky na dítě.

V současné době se HIV nachází nejvíce v Africe, kde je nemoc jednou z velkých hrozeb. Nachází se na celém světě, kde je několik milionů nemocných. Je nutno poznamenat, že zhruba dva miliony nakažených jsou děti mladší patnácti let. Na to poukazují nedávno prováděné statistiky.

COVID-19 jako aktuální hrozba

Když se řekne slovní spojení „nejobávanější nemoci„, automaticky se dnes lidem vybaví aktuální hrozba zvaná COVID-19. Nový typ koronaviru, který si poměrně rychle podmanil celou republiku, respektive celý svět, dokázal během pár měsíců uzavřít státy a zbrdit světovou ekonomiku. Zatímco někde se první vlna úspěšně zvládla, v jiných státech světa boj zatím není vyhraný. Vezměme si například Brazílii, kde počet nemocných roste rekordně každý den, i když v Evropě se už otevírají hranice mezi jednotlivými státy.

Podle epidemiologů se dá očekávat další vlna, která by k nám měla zamířit na podzim. Doufejme však v to, že si řada lidí dokázala vypěstovat protilátky a že se další hrozivý scénář, který by nám zakázal normálně fungovat, nenaplní.

Nejobávanější nemoci, kterých se bojí celý svět. Jaká choroba se k nim řadí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.