Zdravé opalování: Je to vůbec možné?

Léto se jednoznačně nese ve znamení opalování. Navíc to konečně vypadá, že je po těch nejhorších deštích, a tak můžeme vyrazit slunit se na zahradu nebo koupaliště. Jenže především lékaři proti této aktivitě neustále něco namítají. Konstatují především jeden fakt, a sice že opalování způsobuje rakovinu kůže. Škodlivé je především UV záření. Z toho tedy plyne, že opalování zdravé není. Nebo existuje snad způsob, jak se zdravě opalovat?

Slunce zlepšuje náladu, ale také velice škodí

Sluníčko je velmi zajímavá věc. Každý člověk z něj cítí energii a každému člověku se zlepšuje nálada, když na něj svítí sluníčko. Umí taktéž zlepšit krevní tlak, dokonce podporuje imunitní systém a zlepšuje krevní oběh. Dostatek sluníčka je důležitý předevšm pro děti, u nichž podporuje jejich křivici i vývoj zraků a zubů či svalů. Jenže něco jiného je procházet se na sluníčku a opalovat se. Respektive je rozdíl mezi nadměrným sluněním (čili opalováním se) a běžným sluněním, kdy procházíme stíny.

Zpozornit je třeba v případě opalování se, protože slunění prokazatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Především malé děti by se opalovat vůbec neměly!

Škodí především nadměrné slunění

Škodlivé je především nadměrné opalování čili několikahodinový pobyt na slunci, kdy takzvaně chytáme „bronz“. Nejhorší je, pokud se sluníčku vystavujeme během poledne. V tento okamžik je sluníčko opravdu nejnebezpečnější a vyvarovat by se mu měli jak dospělí, tak i děti.

Nebezpečím je takzvané UV záření

Jak již bylo zmíněno, opalování je nebezpečné předevíšm díky UV záření, které se nám dostává do pokožky, kde způsobuje předčasné stárnutí a přispívá ke spálení. Nejdříve výrazně poškozuje naše buňky a posléze vede k růstu rakovinnotvorných buněk.

Podle studií je pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže nejvyšší v případě, že dojde ke spálení pokožky ještě před pětadvacátým rokem života. Jenom v České republice má ze sta tisíc lidí asi jedenadvacet jedinců rakovinu kůže. Kupodivu se jedná nejčastěji o muže, ale poté i o mladé ženy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy, jak svůj mozek udržet mladý a zdravý

Tipy, jak správně léčit zánět spojivek. Zatočte s bolestivým problémem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.