Nemoc studentů zvaná mononukleóza. Jaké jsou její typické příznaky?

Mononukleóze se dnes říká různě. Někteří nemoc označují za nemoc z líbání, jiní jí říkají studentská nemoc. I když se o této infekční chorobě ví, že se přenáší slinami, není to jediná příčina jejího vzniku. Existují také případy, kdy se nemoc dostala na pacienta z ovzduší. Co se také neví, je fakt, že se nemoc projevuje jenom v pěti případech ze sta. Ty, které však mononukleóza postihne, mohou být do konce života v klidu. Vypěstují si totiž celoživotní imunitu proti tomuto onemocnění.

Mononukleóza a jak se projevuje

Prvotní příčiny onemocnění jsou ze začátku velice mírné, sotva znatelné. Začíná to velkou únavou a také zvětšením uzlin. Při těchto příznacích je dobré zamířit k lékaři, aby se s případnou léčbou začalo včas a aby se tak vyhnulo vážnějším zdravotním komplikacím.

Obecně lze říct, že příznaky mononukleózy jsou velice podobné klasické angíně. Nemoc totiž také doprovází vysoké horečky, jež mohou dosáhnout až čtyřicítky. Také dochází k silné únavě nebo ke zvětšení lymfatických uzlin. Zvětšena může být i slezina. Nastupuje bolest v krku, případně i zvětšení jater.

Nemoc většinou napadá děti a mladistvé, ale není to pravidlem. Ohroženy jsou prakticky všichni, zejména pak ti s oslabenou imunitou. Podle lékařů jsou velice ohrožení lidé měnící často své partnery.

Když se jedná o infekční chorobu, jak dlouho je člověk infekční?

V souvislosti s faktem, že se jedná o infekční onemocnění, se nabízí otázka, jak dlouho je člověk infekční. Nakažliví jsou pacienti po celou dobu vysokých teplot. Až ve chvíli, kdy teploty začnou klesat, se infekčnost snižuje.

Léčba trvá týdny, dieta několik měsíců

Léčba onemocnění zvaného mononukleóza nepatří k nejsnazším a nejkratším. U každého pacienta se trochu liší. Zatímco někteří vyhrají boj s nemocí během několika týdnů, kdy pobývají v nemocnici, jiní se léčí i několik měsíců v pohodlí domova. Dnes se nejčastěji léčí mononukleóza v několika fázích, kdy poslední fází je předepsaná přísná dieta, aby byla obnovena správná funkce jater a dalších orgánů. Při dietě se nesmí smažené pokrmy ani čokoláda, omezují se živočišné tuky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.