Pitný režim je důležitý. Kvůli mýtům se však lidé vodě vyhýbají

Pitný režim je pro člověka nadmíru důležitý, a to platí nejen v aktuálních horkých letních dnech. I v zimě (respektive po celý rok) je třeba pitný režim dodržovat. Je chvályhodné, že Češi pitný režim nepodceňují. To potvrdily nedávno prováděné průzkumy. Ty poukázaly na to, že asi jen každý desátý Čech má problém s dodržováním pitného režimu. Důvodem toho jsou mýty a domněnky, jež se s pitným režimem pojí a kvůli kterým lidé nepijí tolik, kolik by měli.

Nabízí se otázka, jaké mýty a domněnky nám zabraňují v pravidelném pití vody. Zmiňme si ty nejčastější důvody, proč jsou mnozí z nás dehydratovaní a proč se tak potýkají s řadou zdravotních problémů.

Pijeme jen tehdy, když máme žízeň

Obrovskou chybou je to, že mnozí pijí jenom v okamžiku, kdy mají žízeň. Jenže pocit žízně se nemusí během dne vůbec dostavit. Je proto opravdu důležité, abychom se naučili pít vodu průběžně během dne čili ještě předtím, než pocit žízně nastane. Nemusíme najednou vypít sklenici vody, ale měli bychom pít vodu po menším množství po celý den.

Nevíme, kolik máme během dne vypít

O pitném režimu koluje celá řada mýtů a pověr. Díky tolika informacím, které o pitném režimu známe, si mnozí nejsou jistí ani tím, kolik vody mají během dne vypít. Zatímco někteří se domnívají, že jim stačí litr, jiní jsou toho názoru, že se musí vypít až tři litry denně. Pravdou je, že člověk by měl během dne vypít litr a půl až dva litry tekutin, pokud tedy nevykonává žádnou nadměrnou tělesnou aktivitu. Při aktivitě (nebo například při průjmu) potřeba tekutin výrazně stoupá.

Nevíme, co všechno se do pitného režimu počítá

Opět mnoho otazníků koluje kolem toho, co všechno se do pitného režimu počítá. Pravdou je, že do pitného režimu se počítá opravdu všechno – přes veškeré nápoje až po polévky a další tekutiny. Odborníci však v minulosti sepsali seznam povolených a zakázaných tekutin. Zatímco preferovat bychom měli obyčejnou čistou kohoutkovou vodu, případně bylinkové čaje, vyhýbat bychom se měli sladkým šťávám a bublinkovým nápojům. Stejně tak bychom se měli vyhnout alkoholu, který umí tělo spíše dehydratovat než hydratovat.

Otázník zůstává nad minerálními vodami. V případě minerálních vod platí, že jsou vhodné především v letním období, v namáhavých provozech nebo například při sportu či při průjmu. Obecně lze říct, že minerální vody jsou vhodné tehdy, kdy se tělu musí dodat jak tekutiny, tak i minerální látky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.