Proč je koronavirus horší než chřipka

V souvislosti s koronavirem si lidé stále pokládají celou řadu otázek. I když bylo o novém typu koronaviru, který dostal název COVID-19, napsáno už mnoho, stále se jen minimálně mluví o tom, proč je vlastně toto onemocnění horší než klasická chřipka, se kterou je koronavirus srovnáván. Podívejme se proto právě na tuto tématiku a prozraďme si, jestli je koronavirus skutečně horší než chřipka, která se nás snaží napadnout po celý rok.

Už je tomu několik dlouhých týdnů, co u nás vypukla koronavirová pandemie. Ve skutečnosti se však začátek pandemie datuje na začátek loňského podzimu. Od té doby si onemocnění v celosvětovém meřítku vyžádalo přes tři miliony nakažených a více než 200 tisíc mrtvých.

Řada lidí se proti těmto informacím zbrojí jinými fakty, a sice například tím, že chřipka každým rokem zabije přes 650 tisíc obyvatel a že nakazí stovky milionů dalších jedinců. Přesto však lze říct, že koronavirus je opravdu horší než chřipka.

Dopad na ekonomiku i na chod celého světa

V porovnání s chřipkou má koronavirus opravdu masivní dopad na ekonomiku a také na celkový chod světa. A skutečnosti týkající se koronaviru jsou koneckonců daleko horší než skutečnosti týkající se chřipky.

Proč je koronavirus horší než chřipka

To ostatně potvrzují statistiky, které říkají, že chřipkou onemocnění například v Americe každým rokem 55 milionů lidí, z toho 63 tisíc chřipce podlehne. Z celosvětového hlediska platí, že každoročně na chřipku umře 650 tisíc lidí, počet nakažených roste každým rokem.

Jenže v porovnání s koronavirem to jsou jasná fakta, která jsou daná, která jsou známá. V případě koronaviru se však přesně neví, kolik lidí bylo nakaženo, kolik lidí nemoc prodělalo nebo prodělává či kolik lidí vlastně ve skutečnosti na onemocnění zemřelo. Prokázaných bylo „jen“ tři miliony případů, z nichž 200 tisíc pacientů zemřelo. Jenže neustále mluvíme jenom o odhadu, jsou to jen počty stanovené na základě diagnostikovaných pacientů.

Nakažených může být podstatně více

Nejeden odborník by strčil ruku do ohně proto, aby dokázal, že nakažených ve světě může být daleko více. U některých lidí se příznaky projevit vůbec nemusí, tito jedinci mohou být jen přenašeči nemoci. Stejně tak je hrubým odhadem i to, kolik lidí na COVID-19 vlastně umřelo.

Tip na závěr: Jak rozeznat chřipku od koronaviru se dozvíte zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.