Únava může být příznakem nemoci jménem únavový syndrom

Když je člověk unavený, vyčerpaný, většina lidí se domnívá, že se jen špatně vyspal, málo spal, že to v noci přehnal s alkoholem nebo podobně. Jen málokoho ale napadne, že za tím může stát takzvaný únavový syndrom, což je onemocnění, které dokáže pořádně zkomplikovat život. Málokdo ví, že chronický únavový syndrom stojí za psychickými i neurologickými problémy a že postihuje řadu orgánů. Jenže jak onemocnění odlišit od běžné únavy, se kterou se občas potýká každý z nás?

Jak rozlišit únavový syndrom od běžné únavy

Pokud jste dlouhodobě unavení a vyčerpaní, měli byste zpozornit. Možná se únavový syndrom týká právě vás. Pokud je onemocnění vaším problémem, musí vás trápit typické příznaky minimálně půl roku. Jaké jsou tedy typické příznaky, které člověk trpící únavovým syndromem u sebe déle jak půl roku vnímá?

Typické příznaky onemocnění

Tím nejčastějším onemocněním je logicky únava. Jedná se o psychickou i fyzickou vyčerpanost, také o svalovou slabost, která se zhoršuje po každé lehké námaze. Nemoc se však projevuje také bolestí, a to konkrétně bolestí svalů, ranní ztuhlostí nebo bolestí kloubů, bolestí hlavy.

K dalším typickým symptomům onemocnění se řadí přecitlivělost, a to především na světlo a zvuk. Také dochází k poruše vnímání teploty (chladu a horka), samozřejmě dojde i k narušení spánku nebo ke zhoršení kvality spánku.

Únava může být i příznakem nemoci. Seznamte se s únavovým syndromem

Když se dostaví únavový syndrom

Co dělat v případě, že se dostaví únavový syndrom? Lékaři radí, že byste měli především zpomalit. Samozřejmě se dostavte k lékaři, který zahájí složitou léčbu. Během ní je opravdu nutné zvolnit svůj životní styl. Pacienti, kteří zahájili léčbu, se musí vyhýbat stresovým situacím, měli by zmírnit své denní aktivity.

V Česku se nachází desítky tisíc pacientů

Možná si říkáte, že se vás to nemůže týkat, v Česku to přece jen není tak hektické jako nepříklad v New Yorku. Pravdou ale je, že i v České repubice se najde několik pacientů, dokonce několik desítek tisíc pacientů. Podle posledních statistik se u nás najde až kolem čtyřicet tisíc lidí, kteří trpí únavovým syndromem. Mnozí z nich musí onemocnění léčit antidepresivy.

Přečtěte si také: Tělo si zaslouží jarní restart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.