Poruchy příjmu potravy jsou častým problémem. Co za nimi stojí?

Možná jste se už setkali s člověkem, který byl tak vychrtlý, že jste se za ním zkrátka otočili. Nebo jste možná přišli do kontaktu s jedincem, který si zase odbíhal na záchod po každém požití jídla. Tito lidé s velkou pravděpodobností trpí poruchami příjmu potravy. Poruchy příjmu potravy nejsou nic ojedinělého, je to naopak stále častěji se vyskytující problém. Co za ním stojí?

Pokud se vysloví „poruchy příjmu potravy“, drtivá většina lidí si vybaví typické nemoci, které pod tento pojem spadají. Jsou jimi anorexie a také bulimie. Jedná se o onemocnění, které není snadné odhalit. Samotná diagnostika onemocnění také není nic jednoduchého. Často za těmito zdravotními problémy stojí nevyrovnanost člověka a jeho nespokojenost se sebou samotným. Zmiňme si časté důvody, proč lidé poruchami příjmu potravy vůbec trpí.

Vysněná postava

Či také takzvaný kult štíhlosti. Mnohé ženy (především teenageři) chtějí být hubené stejně jako celebrity, které vídávají na televizních obrazovkách. Jiné dívky zase chtějí být štíhlé jako modelky z časopisů. A to vede k ubližování si a k poruchám příjmu potravy. Snaha podobat se těm, které propagují média nebo módní průmysl. To je velmi častý důvod, proč se člověk sehne k vážným onemocněním, jako je anorexie a bulimie.

Strach z potravin, strach z jídla

Zejména v posledních letech je kladen důraz na to, aby jídlo bylo bio a aby tělu nepřinášelo nic škodlivého. Za poslední měsíce jsme se setkali s názory, že jsou klasické bílé rohlíky špatné, pak že jsou naopak dobré, také padl názor na vajíčka, která jsou prý škodlivá, rázem však byl názor vyvrácen. Nemůžeme se divit tomu, že z takového množství informací týkajících se jídla, se řada lidí začne jídla bát. Bojí se najednou éček v potravinách, také hormonů v mase nebo technické soli v různých surovinách. A to vede k odmítání jídla a k poruchám příjmu potravy.

Poruchy příjmu potravy jsou častým problémem. Co za nimi stojí?

Na vině může bý genetika

Je však třeba také říct, že na vině může být genetika. Když se poruchy příjmu potravy objeví u žen, častým důvodem jsou právě geny, ne touha vyrovnat se modelkám nebo herečkám ze seriálů.

Základní symptomy poruchy příjmu potravy

Jak poznat, že člověk trpí poruchami příjmu potravy? Jak jsme zmínili, odhalit tento zdravotní problém není nic lehkého, stejně tak není snadné neomc diagnostikovat. Zpozornit byste měli především v případě, když:

  • Člověk drží nejrůznější diety.
  • Váha výrazně kolísá až v rozhasu desítek kilogramů.
  • Člověk ztrácí jakoukoli kontrolu nad jídlem.
  • Přijde na člověka deprese nebo úzkost spojená s jídlem.
  • Se pije daleko více kávy, sladkých limonád nebo jiných energetických nápojů.
  • Člověk věří, že hubnutím se spraví veškeré problémy.

Přečtěte si také: Jak posílit imunitní systém?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.