Léčivé účinky hřebíčku: nejen na bolavé zuby

Jedná se o exotickou květinu, která po usušení připomíná hřebík, odsud tedy pochází i jeho název. Hřebíček si asi každý z nás spojí mimo jiné s bolavými zuby. Ne každý ale ví, jak vlastně hřebíček dělá svou práci a co všechno blahodárné, léčivé účinky hřebíčku dokážou.

Hřebíček má účinky antibakteriální, protizánětlivé a také znecitlivující, to znamená, že při bolesti otupuje citlivost zubního nervu. Pokud vás tedy bolí zub a nemůžete okamžitě k zubaři, hřebíček je ta správná volba. Postup je jednoduchý. Hřebíček uvařit doměkka a přiložit na bolavý zub.

Také na další nemoci a neduhy lze hřebíček použít a to rovnou několika způsoby. Tinktura, ústní voda, olej, čaj… A to všechno si můžete s trochou šikovnosti vyrobit sami doma.

Tinktura

Vyrobit si z hřebíčku léčivou tinkturu není žádná věda. Budete potřebovat hřebíček, alkohol a tmavé místo, na kterém hřebíček v alkoholu necháte ležet několik týdnů. Tinkturu pak budete mít připravenou jako první pomoc třeba při všelijakým potížím.

Léčivé účinky hřebíčku

  • likviduje bakterie, viry a plísně
  • proti bolesti a zánětu zubu
  • je účinný v boji s nachlazením či chřipkou
  • ošetření kůže, popálenin
  • posiluje imunitu
  • je močopudný

Bohužel i tady se můžeme setkat s několika nežádoucími účinky a to převážně pro výrazné aroma, které hřebíček má. Proto se nedoporučuje užívat například při těhotenství nebo malým dětem. Zvážit užívání hřebíčku by měli také lidé s citlivým trávením či zažívacími problémy a lidé s nervovými poruchami.

Kromě toho že hřebíček působí jako přírodní dezinfekce, dokáže působit také proti jemným vráskám. Toho docílíme opět vlastním nálevem, který si během minutky uvaříme.

Nálev proti vráskám: 5 celých hřebíčků přelijeme šálkem vařící vody a necháme 20 minut přikryté luhovat. Takovým nálevem si pravidelně ráno a večer omýváme obličej. Můžeme nanášet i na vatový tamponek.

Hřebíček je také považován za afrodiziakum. Jeho aroma dokáže probudit lidské smysly, a proto se jeho silice přidává do různých přípravků, je součástí i parfémů.

V zimních měsících si hřebíčkem můžete zpestřit chuť čaje, kterému dodá neodolatelnou vánoční chuť. Protože je aroma hřebíčku opravdu výrazné, dávkujeme jej vždy s mírou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Blahodárná hlíva ústřičná pro silnou imunitu

Avokádo: Proč ho zařadit do jídelníčku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.