Avokádo: Proč ho zařadit do jídelníčku?

Avokádo vám může nabídnout 20 druhů minerálů a pozoruhodný počet vitamínů. Avokádo se řadí mezi ovoce, nikoliv zeleninu, které je považováno za superpotravinu a nejvýživnější potravinu. Jeho lahodná, krémová a bohatá chuť, je dokonalá do smoothie, pomazánek, ale klidně i do raw čokolád. Obsahuje velké množství tuku, a přesto je považováno za nejzdravější ovoce, které vám pomůže při hubnutí. A to z toho důvodu, že je avokádo přímo nabité dobrými monosaturovanými oleji, které v těle také působí blahodárně na vysoký krevní tlak.        

Zdravé srdce

Mimo to, že vám avokádo sníží vysoký krevní tlak, je skvělé i pro doplnění antioxidantů a mononenasycených tuků pomáhajících udržovat zdravé srdce a preventivně bojovat proti mozkové mrtvici. 

Pro zdravé oči

I když avokádo není oranžové jako mrkev, je nabité velkým množstvím betakarotenu, ale i luteinu a zeaxantinu. Tyto tři živiny pomáhají udržovat zdravý zrak. Rádi bychom ještě dodali, že vyšší množství vitamínu A snižuje riziko makulární degenerace – poškození sítnice, žluté skvrny, rozvíjená stářím.  

Bohatý na draslík

Avokádo obsahuje více draslíku než samotné banány. Tento prvek je velmi důležitý a mnoho lidí jej kvůli špatné životosprávě nemá dostatek. Ze sto gramů avokáda můžete získat čtrnáct procent doporučené denní dávky draslíku. Tato živina je velmi důležitá pro nervový a svalový systém, okysličování krve a dýchání. Tudíž k životu velmi podstatný. 

Bohatý zdroj kyseliny listové

Kvalitní zdroj kyseliny listové není pouze v hlávkovém salátu, ale i v avokádu. Právě těhotné ženy potřebují velké množství kyseliny listové pro zdravý vývoj plodu. Je také dobře známo, že tato živina poskytuje snížení rizika deprese. Dále přispívá krvetvorbě, správné funkci imunitního systému a snižuje únavu a vyčerpání. 

Avokádo pro lepší trávení

Vaše pomalé trávení a špatné vyprazdňování může být již minulostí. Vyzkoušejte k dokonalé peristaltice střev avokádo. Obsahuje velké množství vlákniny, které pomáhá předcházet zácpě, a také podporuje trávení a udržuje tlusté střevo v dobrém stavu. Vláknina podpoří objem stolice a tím snadnější průchod střevem. Pokud zvýšíte příjem vlákniny z důvodu zácpy, nezapomeňte zvýšit i příjem tekutin. Pokud budete málo pít a jíst více vlákniny, naopak můžete mít mnohem větší zácpu.

Vitamíny a minerály

Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, jako jsou: K, B5, B6, B3, E a C. Draslík, mangan, hořčík, kyselina listová, měď, železo, zinek a fosfor. 

Vychutnejte si tuto zdravou potravinu obohacenou o cenné živiny a buďte zdraví. Z avokáda můžete vytvořit lahodné mexické guacamole s česnekem a rajčaty, smoothie s banánem nebo si jej jen tak namazat na celozrnný chléb. Je mnoho způsobů, jak avokádo využít.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kakaové boby: Superpotravina nebo marketingový tah?

Jahody jako superpotravina. Pro mozek i krásnou pleť

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.