Atopický ekzém: Co dělat a nedělat?

Atopický ekzém patří k nočním můrám prakticky všech rodičů. Rodiče se opravdu nebojí rýmy nebo angíny, jejich strašákem ve skříni je atopický ekzém, který může nejen jim, ale především dítěti pořádně zkomplikovat život. Jedná se o onemocnění kůže, která pod tíhou atopického ekzému svědí a červená. Pokožka je vysušená a často až šupinatá. Jelikož chybné kroky mohou projevy atopického ekzému jenom zhoršit, pojďme si říct, co dělat a nedělat.

Atopický ekzém neustále natírejte

Jak již bylo zmíněno, při atopickém akzému je pokožka vysušená a červená. Dermatologové proto apelují na rodiče, aby pokožku dítěte neustále natírali. Volit se musí především zvláčňující a hydratující krémy, aby se zabránilo suchosti.

Stop nadměrnému pocení

I když u dítěte nelze kontrolovat veškerý jeho pohyb, rodiče by se měli vynasnažit alespoň o to, aby se dítě nadměrně nepotilo. Kvůli potu dojde nejen ke zhoršení příznaků atopického ekzému, ale kromě jiného se ekzém objeví i na místech, kde bychom ho nečekali nebo kde se dříve nevyskytoval.

Ptáte se, jak zabránit pocení u dítěte? Nakupujte dítěti oděv z lehčího materiálu či nedovolte mu vykonávat některé sportovní aktivity (u sportovních aktivit si dejte pozor na plavání – chlor atopický ekzém zhoršuje a pokožku nadměrně vysušuje).

Žádné pikantní ani příliš kyselé potraviny

Trpí vaše dítě atopickým ekzémem? Pak jistě víte, že nesmí konzumovat některé potraviny. Obecně se nesmí konzumovat příliš pikantní, kořeněné či kyselé potraviny. U některých dětí bývá problém i v jiných potravinách, jako je čokoláda, kečup nebo hořčice.

Hlavně bez prachu

Věděli jste, že atopickému ekzému vadí i nadměrné množství prachu? Prach výrazně dráždí atopický ekzém, proto se snažte pravidelně utírat prach v interiéru, kde pobývá dítě. Kromě toho odstraňte z domácnosti věci, jež prach pohlcují ve větším množství. Místo koberce volte lino, místo těžkých zatemňovacích závěsů volte záclony. Pravidelně perte potahy a vyklepávejte matrace, kde se prach drží víc, než byste si mysleli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.