Předejít infarktu je jednoduché. Dodržte pár zásad

Srdeční choroby, převážně infarkt myokardu jsou velmi častou příčinou úmrtí v České republice. I když nelze změnit určité rizikové faktory, jako je například rodinná anamnéza nebo věk, můžete určitými způsoby srdeční choroby eliminovat na minimum. Jakými způsoby předejít infarktu? 

Nejdříve přestaňte kouřit

Přestat kouřit, je ta nejlepší věc, kterou pro své srdce můžete udělat. To platí i v případě, že nejste kuřák, ale jste vystavení pasivnímu kouření. Chemické látky obsažené v tabáku, společně s vedlejším kouřem zvyšuje krevní tlak, srdeční frekvenci a způsobuje kornatění cév. Čím dříve přestanete kouřit, tím více klesne riziko srdečního onemocnění. S jistotou lze říci, že již po prvním dni nekouření začne klesat riziko spojené s tímto většinou fatálním onemocněním.  

Hýbejte se

Pravidelně, a to každý den se hýbejte. Alespoň třicet až šedesát minut. Fyzická aktivita je přímo lék pro vaše srdce, ale i duši. Pomáhá vám mít svou váhu pod kontrolou a snižovat tak riziko rozvoje onemocnění srdce. Pokud máte sedavé zaměstnání a běžně se nehýbete, začněte pomaličku.

Choďte každý den alespoň na třicetiminutové vycházky. Postupně zátěž zvyšujte. Jakmile si tělo navykne na každodenní aktivitu, pro udržení zdravého srdce byste měli alespoň 150 hodin týdně věnovat aerobnímu cvičení. Nemusí to být nutně cvičení aerobiku, ale stačí, když budete chodit pěšky, a to rychlým tempem.

Pokud vám nezbývá čas na takové aktivity, nelamte si hlavu. Stejné výhody získáte, i když nebudete do práce dojíždět autem, ale budete chodit pěšky. Nebo veškeré cesty autem, které by byly možné absolvovat po svých nohou. Vaše srdce vám za to jistě poděkuje.    

Vydejte se zdravé stravě naproti

Zdravá strava a především superpotraviny, dokáží chránit vaše srdce, a to velmi znatelným způsobem. Nemusí to být superpotraviny, které se dovážejí přes půlku světa, můžou to být potraviny lokálního původu. Zdravá strava zlepší váš krevní tlak, cholesterol a sníží riziko vzniku cukrovky 2. typu. Zahrňte do své stravy tyto potraviny:

  • zelenina a ovoce 
  • veškeré luštěniny
  • libové maso
  • dvakrát týdně rybí maso
  • celozrnné pečivo
  • olivový olej

Naopak pro udržení zdravého srdce byste se měli vyhnout alkoholu, kouření, nadměrnému solení, cukru, trans-tukům a zpracovaným sacharidům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak předejít cukrovce? Stačí dodržet několik kroků

Jak předejít migréně, která trápí ženy především v období menstruace?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.