Benefity kávy: není to zabiják, ba naopak!

Věděli jste, že káva obsahuje přes 200 tělu a zdraví prospěšných látek? Kromě obsahu kofeinu, který má také benefity pro náš život, obsahuje také antioxidanty. Dnes se podíváme na jednotlivé přínosy kávy a zmíníme si také benefity kávy. Poradíme vám také správné a zdravý příjem kávy a kofeinu během dne. 

Snižuje riziko proti onemocněním

Káva má prokázaný vliv na snížení rizika mnoha onemocněních. 

Rakovina

Díky obsahu antioxidantů v kávě, káva snižuje riziko onemocněním rakoviny. 

Játra

Káva má také pozitivní vliv na játra a pomáhá předcházet onemocnění cirhózy.

Srdce

Díky zvýšení hormonu kortizolu a adrenalinu má káva také příznivý vliv na naše srdce a kardiovaskulární systém. Pomáhá tak předcházet onemocněním spojené se srdcem. 

Deprese

Pitím kávy můžete také předcházet depresím. 

Opět zde hrají roli hormony, zejména serotonin, dopamin a noradrenalin , které se po vypití kávy vyplaví v těle. Díky těmto hormonům můžete snížit deprese a stres. Tyto hormony mají na svědomí klid a pocit štěstí. 

Benefity kávy: jedná se o antioxidant

Jak jsme si již zmínili v úvodu, káva je silným antioxidantem.

Proč jsou antioxidanty důležité?

Chrání zdravé buňky před volnými radikály. Volné radikály si tělo produkuje jednak samo, ale také je ovlivňuje stres, špatné ovzduší, nedostatek pohybu, kouření, nadměrné pití alkoholu, špatná strava a mnoho dalšího. Proto je důležitý také příjem antioxidantů. Pro zdraví a správně fungující tělo je důležitá rovnováha mezi volnými radikály a antioxidanty. 

A co kofein?

Kávu většina lidí pije právě pro kofein a jeho přínosy. 

To, že vám dodá kofein energii, jistě víte a nejspíše je to také důvod, proč kávu zařazujete do svého dne. Kofein má však spoustu dalších benefitů, o kterých jste možná nevěděli. Které to jsou?

  • Pomáhá s hubnutím a se spalováním
  • Zlepšuje pozornost
  • Zvyšuje vytrvalost
  • Může mírně zvýšit sílu 
  • Pomáhá při léčbě migrény
  • Snižuje deprese

Příjem káv a kofeinu za den

Ohledně doporučeného příjmu kávy bude hodně záležet na množství kofeinu.

Pro zdravého člověka je to hranice okolo 400 mg kofeinu denně. V praxi to znamená, že bez výčitek můžete vypít 2 až 3 kávy za den a pouze benefitovat z jejich výhod. 

Nezapomeňte však, že existují i další nápoje obsahující kofein. Řadí se sem například čaje, energetické nápoje, nápoje určené na trénink a zvýšení síly a vytrvalosti („nakopávače“), ale také v malém množství Coca cola a další slazené nápoje. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Káva a její vliv na zdraví člověka

Nízký versus vysoký tlak: Kdy už zpozornět?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.