Bylinky na únavu: Zatočte s únavou pomocí přírody

Trápí vás únava a kazí vám radost ze života? Nenechte se omezovat a zbavte se jí! Jde to i jednoduše pomocí bylinek. Využít je můžete v různých formách a jejich blahodárný účinek si prostě zamilujete. Jaké konkrétní bylinky na únavu pomáhají?

Máta peprná

Máta je vynikající osvěžující bylinka, která mimo svoji výtečnou svěží chuť umí zlepšovat náladu, eliminovat únavu, navozovat pocit vyrovnanosti i zklidňovat emoce. Mimo to pomáhá i při cestovní nevolnosti či špatném zažívání. Skvěle chutná čerstvá ve vychlazeném nápoji, z čerstvé i sušené si můžete připravit lahodný čaj a velmi chutný je i mátový sirup.

máta bylinky na únavu
Máta nejen na žaludeční problémy, ale také na únavu. (foto: pixabay.com)

Kopřiva dvoudomá

I zdánlivý plevel, jako je kopřiva dvoudomá, vám dokáže předat až překvapivé množství energie (dokonce více, než šálek kávy). Kopřiva obsahuje škálu vitaminů a minerálů, díky kterým má posilující i antirevmatické účinky, eliminuje únavu, podporuje trávení a pomáhá i při kašli. K vnitřnímu užití jsou vhodné odvary z nadzemní části rostliny. 

Lékořice

Lékořice aktivně snižuje chuť na sladké i na kofein, což jsou obojí suroviny, které způsobují energetický úbytek. Naopak látky obsažené v lékořici (zejména glycyrrhizin) zvyšují hladinu kortizolu v lidském těle, čímž zvyšují množství energie a snižují únavu.

Ginko biloba (jinan dvoulaločný)

Jinan dvoulaločný (neboli ginko biloba) je nejstarší rostlina této planety, a není proto tolik překvapivé, že jeho účinky jsou mimořádně pozitivní. V listech jinanu najdeme flavonoidy, terpeny a další látky, které rozšiřují kapiláry v cévním řečišti a zlepšují průtok krve, mají antioxidační účinky a zlepšují využití kyslíku v těle, což vede k minimalizaci pocitu únavy.

Šalvěj muškátová

Šalvěj má výjimečné účinky na psychickou pohodu. Dovede vyvolat dobrou náladu a navodit pocit vyrovnanosti, stejně jako eliminovat pocity únavy nebo nepříjemné pocity v období menstruace.

šalvěj
I šalvěj vám podává pomyslnou pomocnou ruku. (foto: pixabay.com)

Ženšen

Ženšen je geniálním pomocníkem při zvládání stresu a snižování stresu. Pozitivně působí na hormonální hladiny v těle a bylo prokázáno, že podporuje i fyzickou vytrvalost a kondici. Zjednodušeně lze říci, že je tedy ideálním partnerem pro zvládání fyzicky i psychicky náročných situací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky proti stresu. Jaké zaručeně fungují?

Kopřiva i kotvičník jako bylinky na prostatu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.