Nízký versus vysoký tlak: Kdy už zpozornět?

Správná hodnota tlaku vypovídá o dobrém stavu našich cév i srdce, naopak odchylka může být ukazatelem nějakého zdravotního problému. A to jak v případě, že je tlak příliš vysoký, tak i tehdy, pokud je moc nízký. Proč si hodnoty tlaku hlídat a co je ještě v normě?

Jaké jsou optimální hodnoty tlaku

Optimální hodnota krevního tlaku se proměňuje s věkem a je mírně odlišná také u mužů a žen. Obecně lze říci, že normální krevní tlak u kojence je 80-85/45-50 mm Hg, u dítěte 110-120/70-80 mm Hg, u dospělé ženy 100-140/60-90 mm Hg a u dospělého muže 100-140/70-90 mm Hg. Celkově ale záleží i na životním stylu, fyzické kondici či zdravotních obtížích, které mohou hodnoty tlaku ovlivnit. 

Nízký tlak, neboli hypotenze

Dlouhodobé opakované hodnoty krevního tlaku pod hodnotu 100/65 mm Hg značí hypotenzi, jejímiž doprovodnými projevy je například pocit na omdlení, hučení v uších, závratě či mžitky před očima. Jiný název pro hypotenci je nízký tlak, hypertenze pak vysoký – o něm však za chvíli.

Pokud trpíte nízkým krevním tlakem, pomoci může dostatečná hydratace nebo přímo nápoje s obsahem kofeinu, jako je káva, cola nebo zelený čaj. Dostatečný by měl být přísun bílkovin, přičemž základem dne je snídaně. Vhodné je také střídání teplé a studené vody ve sprše, ranní lehká rozcvička a dostatek vitaminu C. V případě náhlé nevolnosti je vhodné sednout si nebo lehnout a zvednout nohy nahoru. Pokud musíte stát, zkřižte nohy nebo se hluboko předkloňte.

Vysoký tlak, neboli hypertenze

Jestliže je váš tlak naopak pravidelně v hodnotách přes 140/90 mm HG, pak je příliš vysoký a vy trpíte hypertenzí, která může způsobovat poruchy spánku, otoky končetin, tlak na hrudi či bolesti hlavy. Vysoký tlak může člověka vážně ohrozit na životě a není vhodné jej podceňovat. Při extrémně vysokých hodnotách nad 160/90 mm Hg může dojít až k trvalému poškození srdce a cév, ledvin či k cévní mozkové příhodě.

Pokud trpíte vysokým tlakem, zařaďte do svého programu procházky či jiný lehký pohyb, nestresujte se a odpočívejte v dostatečném množství, omezte kofein i kouření a zbavte se nadváhy.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč je vysoký tlak tak nebezpečný?

Předejít infarktu je jednoduché. Dodržte pár zásad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.