Bolest hlavy v těhotenství: proč vznikají a jak s nimi bojovat
OBSAH
Jaké jsou příčiny bolesti hlavy?
Co s bolestí hlavy v těhotenství?
Babské rady na bolest hlavy v očekávání
Bolest hlavy v těhotenství a káva
Nepříjemný stav
Bolest hlavy rozhodně nikdo z nás nevítá. Pokud nás trápí v těhotenství, je to ještě méně snesitelné. Zatímco některé ženy o svém těhotenství ani neví, jiné trápí mnohé potíže. Bolest hlavy v těhotenství se řadí mezi nejčastější bolesti, které ženy především v prvním trimestru zažívají. Dokáže negativně ovlivnit kvalitu našeho života, odebírat energii i působit podráždění a velkou únavu.
Jaké jsou příčiny bolesti hlavy?
Bolest hlavy v těhotenství se bohužel objevuje poměrně často. Některé ženy tak trápí dokonce opakovaně, a to po dobu několika týdnů. Existuje několik základních příčin, mezi které se neřadí jen akutní infekční onemocnění nebo vysoký krevní tlak. Příčin, proč vás bolí hlava, může být celá řada. Jedná se například o:
- Hormonální změny, které těhotenství provázejí.
- Velkou únavu nebo zvýšený stres, které často nastávající maminky prožívají.
- Špatné pohyby držení těla s postupem těhotenství.
- Příliš velké teploty v místě, kde se těhotná žena pohybuje, vydýchaný vzduch v místnosti.
- Nedostatek tekutin pro těhotnou, velký příjem kofeinu.
- Zvýšené množství krve v krevním oběhu.
- Preeklampsie.
Co s bolestí hlavy v těhotenství?
Pokud vás trápí dlouhodobá bolest hlavy, bude nejlepší, když přijmete režimová opatření. Bude nutno zvolnit váš denní režim, hlídat si dostatek kvalitního spánku. Vždy před usnutím v místnosti vyvětrejte. Kdykoliv se během dne cítíte unavená, běžte si na chvíli lehnout, třeba s dobrou knihou. V těhotenství se nepřepínejte. Pohlídejte si také dostatečný příjem tekutin – vždy mějte po ruce neperlivou vodu. Abyste předešla bolestem hlavy, doporučuje se hodně větrat a být denně na čerstvém vzduchu.
Když je bolest palčivá
Někdy je bolest hlavy v těhotenství natolik silná, že nám nedovolí ani usnout. Zde ovšem platí, že bychom si měly dávat pozor na to, co do těla přijímáme. Vždy je lepší zvolit režimová opatření, než sáhnout po prášku. Celkově byste si proti bolesti neměla brát cokoliv bez porady s lékařem. Během těhotenství se jeví jako jedna z možných cest pro úlevu od bolesti paracetamol. Naopak ibuprofen, diklofenak nebo naproxen se vůbec nedoporučují.
Co dělávaly naše babičky
V dobách, kdy nebyly dostupné chemicky vyráběné léky, si lidé museli pomoci sami. Během těhotenství tak ženy dbaly na to, aby se bolesti hlavy vyvarovaly – snažily se pravidelně pít a bylo běžné, že během dne více odpočívaly. Delegovaly práci na starší potomky, na manžela, nebo na příbuzné či kamarádky. Ženy také pravidelně pily odvar z řebříčku. Ten je nejen přínosný pro ženské orgány, ale říká se, že dokáže pomoci udržet plod. Kromě těchto účinků také dokáže pomoci právě při bolestech hlavy.
Jak je to s kávou
Bolest hlavy na čele, nebo časté bolesti hlavy se někdy vyskytují u žen, které byly dlouhodobě navyklé na pití kofeinových přípravků, a v době těhotenství tuto látku zcela vysadily. Může se tak jednat o reakci těla na změnu. Některé ženy si proto dávají slabou kávu denně, která jim od začínající bolesti hlavy dokáže pomoci. Někdy dokonce stačí, když si připraví kávu bez kofeinu a provedou tak svůj běžný denní rituál.
Během těhotenství bychom do sebe rozhodně neměly „ládovat“ prášky. Pokud je to možné, zvolněte a snažte se své povinnosti delegovat. Vaše dítě vás nyní potřebuje nejvíce, tvoříte jeho zdraví i budoucnost, která jej bude provázet celým životem. Raději si na chvíli odpočiňte a snažte se den rozvolnit, než abyste čelila silným bolestem s potřebou tlumit je prášky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Je nutné vyřadit protein při těhotenství či kojení?